U zagrebačkom MSU-u 30. siječnja otvara se velika izložba u koju su ovih dana pretočeni najljepši dani djetinjstva.
Muzej suvremene umjetnosti u novu godinu, naime, ulazi multimedijalnom izložbom "Od imaginacije do animacije – 60 godina zagrebačke škole animiranog filma".
Izložba će prikazivati vrijednu arhivsku građu Zagreb filma, Hrvatskog državnog arhiva i privatnih zbirki koje uključuju crteže, skice, celove i autentične predmete.
Izložba je posvećena stvaralačkim vrhuncima institucije osnovane 1953. godine, odnosno slavnim umjetničkim ostvarenjima nastalima u okviru institucije koja je tijekom šest desetljeća proizvela više od dvije tisuće animiranih, dokumentarnih, edukativnih i igranih filmova te reklamnih spotova.
Povijesti Zagreb filma pripada globalno prepoznatljiv fenomen Zagrebačke škole crtanog filma te više od 500 nagrada, među kojima posebno mjesto zauzima prestižna nagrada Američke filmske akademije Oscar za najbolji animirani film dodijeljena 1962. godine "Surogatu" Dušana Vukotića.
Tu su još i tri nominacije za Oscara – 1964. za film "Igra" Dušana Vukotića, zatim 1973. za "Tup-tup" Nedeljka Dragića i 1980. za film "Lutka snova" u režiji Boba Godfreya i Zlatka Grgića, a tu su i brojne druge nagrade na domaćim, europskim i svjetskim filmskim festivalima i festivalima animiranih filmova.
Studio za crtani film osnovan je 1956. pod okriljem Zagreb filma i tada započinje intenzivno razdoblje razvoja umjetničke animacije.
Zbog originalnog pristupa i specifičnog postupka animacije, izbora tema i visoke likovne kvalitete, taj je koncept već prvom pojavom na filmskom festivalu u Cannesu 1958. pobudio iznimno zanimanje te ga francuski kritičari George Sadoul i André Martin nazivaju Zagrebačkom školom crtanog filma.
Na izložbi će posjetitelji moći doživjeti atmosferu studija za crtane filmove uz brojne interaktivne sadržaje i popratne programe.
Izložba je to koja će u vama evocirati najljepša sjećanja, koja će vas vratiti u dane razigranosti i bezbrižnosti, a vašoj će djeci priuštiti vrhunsko iskustvo vraćanja u dane djetinjstva svojih roditelja.