Iako su Hobice u Hrvatskoj prepoznate tek prije nekoliko mjeseci, u svijetu su već dugo dio života brojnih beba. Priča s ovim malim hobotnicama započela je u Danskoj i ubrzo se proširila po cijelom svijetu. Kako bi prerano rođenim bebama u Hrvatskoj omogućile utjehu i odrastanje s Hobicama, pobrinule su se Željka Hojsak i Nataša Gidija, koje su uspjele dobiti dozvolu Ministarstva zdravstva i upoznati hrvatske bolnice s ovim posebnim “čuvaricama”
No, ponekad se zbog različitih komplikacija ta povezanost ranije prekine, a beba zbog svoje krhkosti mora borbu za život započeti u inkubatoru. Iako neophodan, da bi njihova mala tijela nastavila disati i razvijati se, inkubator ne pruža ono najvažnije – majčinu ljubav.
Odvojenost od majke nedonoščadi teško pada, a nemir koji osjećaju otežava im oporavak. Ovdje u priču dolaze Hobice, malene hobotnice koje bebama prve dane, a ponekad i tjedne, čine ugodnijima i mirnijima. Naime, dok borave u inkubatorima bebe često čupaju cjevčice od infuzija pa ih medicinske sestre po nekoliko puta moraju mijenjati, što bebe dodatno uznemiruje. Opća bolnica Virovitica jedna je od prvih bolnica u Hrvatskoj koja je odlučila Hobicama dati priliku.Krakovi Hobica bebe u inkubatoru podsjećaju na pupčanu vrpcu i tako ih asociraju na majku i na sigurnost koju su imale u majčinom trbuhu
PREBRODITI KRITIČNO RAZDOBLJE
Upravo su se Hobice pokazale kao prave “čuvarice” jer njihovi krakovi bebe podsjećaju na pupčanu vrpcu i tako ih asociraju na majku i na sigurnost koju su imale u majčinom trbuhu.
Bebe se ručicama omotaju oko krakova i umire se, disanje im se stabilizira, a upravo je mirnoća važna kako bi lakše napredovali, objašnjava Jelena Adamović, medicinska sestra na neonatologiji Opće bolnice Virovitica. Ona je jedna od osoba koja s malenima proživljava te najteže dane, a kaže kako blizina hobotnice na iznenađujući način bebama pomaže da prebrode kritično razdoblje.
Sretni smo da su kod nas, jer tek rođena beba itekako osjeća prostor oko sebe, a hobotnice im te prve dane života čine ljepšima, rekla je doktorica Edita Smiljanić, voditeljica Odjela za pedijatriju i zamjenica ravnateljice Opće bolnice Virovitica.
OD ČISTOG PAMUKA I ANTIALERGIJSKE
Iako su Hobice u Hrvatskoj prepoznate tek prije nekoliko mjeseci, u svijetu su već dugo dio života brojnih beba. Priča s ovim malim hobotnicama započela je u Danskoj i ubrzo se proširila po cijelom svijetu. Kako bi prerano rođenim bebama u Hrvatskoj omogućile utjehu i odrastanje s Hobicama, pobrinule su se Željka Hojsak i Nataša Gidija, koje su uspjele dobiti dozvolu Ministarstva zdravstva i upoznati hrvatske bolnice s ovim posebnim “čuvaricama”.
Čim je Ministarstvo dalo zeleno svjetlo, u ovu dobrotvornu akciju uključila se i Marija Kihar iz Gornjeg Bazja, koja kao medicinska sestra radi u virovitičkoj bolnici. U četiri mjeseca izradila je čak 40 hobotnica i jedina je žena s našeg područja koja je uspjela ispuniti izrazito stroga pravila izrade.
Strogo su određene dimenzije hobotnica, kada se krak razvuče ne smije biti duži od 22 centimetra, obujam treba biti od 15 do 17 centimetara, a visina od 7 do 9 centimetara, objašnjava Marija Kihar, dodajući kako konac mora biti od čistog pamuka, a punilo antialergijsko.
Važno je da se hobotnice mogu prati na 60 stupnjeva kako bi bile sigurne za zdravlje beba, ističe. Hobotnice prije nego upoznaju svoje bebe prolaze pranje i sušenje te sterilizaciju u bolnici. Godine iskustva i ljubavi prema ručnim radovima Mariji Kihar su pomogle da usavrši izradu Hobica. Za jednu joj trebaju oko četiri sata. Kako kaže, hobotnica ima dosta jer se u izradu uključilo 60-ak žena iz cijele Hrvatske.Važno je da svaka beba nakon što dobije svoju hobotnicu u inkubator, s njom i ode iz bolnice
Važno je da svaka beba nakon što dobije svoju hobotnicu u inkubator, s njom i ode iz bolnice, ističe Marija važnost neprekidanja povezanosti bebe s ovim korisnim pomagalom. Ovih 60-ak žena sve izrađene hobotnice šalju na kontrolu u Varaždin kod Željke Hojsak ili u Zagreb kod Nataše Gidije, koje ih nakon toga distribuiraju po bolnicama. Zbog takvog nužnog procesa kontrole kvalitete i čišćenja, Marija najčešće ne zna gdje njezine hobotnice završe.
Saznam gdje su samo ako ih negdje primijetim na slikama, no znam da su u pravim ručicama, s osmijehom govori Marija K.
Željka Hojsak i Nataša Gidija zaslužne su za upoznavanje hrvatske javnosti s ovim čudesnim hobotnicama. U srpnju prošle godine pokrenule su Facebook grupu pod nazivom “CRO hobice za Palčiće (hobotnice za prerano rođenu djecu)” i tako Hrvatsku pridružile ostatku svijeta koji je prepoznao važnost Hobica.
U grupi se povezuju sve zainteresirane heklarice, a trenutno ima 751 člana. Heklanju hobotnica mogu se pridružiti sve vrijedne i spretne ruke koje mogu ispoštovati stroga pravila.
TEKST PREUZET S PORTALA INFORMATIVNI CENTAR VIROVITICA.