Božićna zvijezda zahtijeva pažljivu njegu kako bi ostala lijepa i zdrava tijekom blagdana, a u nastavku možete provjeriti na što sve morate paziti kako bi ona zasjala u svojoj punoj raskoši te koji je pravilan način da je donesete iz trgovine.
Iako je mnogi bacaju kad prođu blagdani, zapravo bismo je mogli dugo čuvati ako slijedimo nekoliko uputa.
Smjestite je na svijetlo mjesto, ali daleko od propuha i izvora topline te je ne premještajte, jer voli imati stalno mjesto. Zalijevajte umjereno i brzo uklonite višak vode iz tanjurića kako bi korijenje ostalo zdravo. Ako želite da opet pocrveni iduće godine, od rujna joj osigurajte 14 sati potpune tame i 10 sati svjetla dnevno, i vaša će zvijezda ponovno zasjati u crvenim nijansama do Božića.
Na linku provjerite što još trebate učiniti ako želite najljepšu božićnu zvijezdu, a u nastavku možete provjeriti dvije najvažnije stvari na koje treba paziti prilikom kupovine božićne zvijezde.
Pazite na temperaturu
Ako je put doma iz trgovine bio hladan, ili je u vašem domu puno toplije nego u trgovini, preporuka je staviti biljku nekoliko sati u manje ugrijanu prostoriju kako bi se aklimatizirala prije nego ju postavite na mjesto koje ste joj namijenili.
Primijetite li da je površina na koju postavljate lončanicu hladna, svakako ispod postavite tanjurić kao toplinsku izolaciju. Idealna temperatura za život ove prekrasne egzotične biljke je 15 – 22 stupnjeva.
Tama je otrov za božićnu zvijezdu
Božićnoj zvijezdi uz toplinu, neophodna je i svjetlost. Zato stručnjaci savjetuju da ne kupujete božićne zvijezde koje se prodaju u tamnim trgovinama ili njihovim tamnim dijelovima. Također preporučuju da biljku kod kuće postavite na svijetlo mjesto.
Suprotno uvriježenom mišljenju, mjesto na prozoru okrenutom prema jugu s izravnim sunčevim svjetlom zimi nije nikakav problem u srednjoeuropskim geografskim širinama, jer je zračenje preslabo da bi uzrokovalo bilo kakvu štetu, kažu stručnjaci iz Stars for Europe.
Uz ove savjete produžit ćete trajanje božićne zvijezde.