Udomljavanje je plemenita, ali i odgovorna odluka koju treba donijeti promišljeno. Prije donošenja odluke važno je informirati se, zbog čega vam u nastavku donosimo odgovore na ključna pitanja koje je s nama podijelila Barbara Sajko, koordinatorica projekata Centra za edukaciju i savjetovanje Sunce.
Što znaći biti udomitelj? Koja je razlika između udomiteljstva i posvojenja djece?
Udomitelj je osoba koja samostalno ili s članovima svoje obitelji omogućuje djetetu stanovanje, prehranu, čuvanje, odgoj, brigu o zdravlju i obrazovanju te druge potrebe.
Udomiteljska obitelj prirodniji je oblik skrbi o djeci u odnosu na smještaj u ustanovu.
Udomiteljska obitelj dijete prihvaća kao svojeg člana, dijete stječe osjećaj pripadnosti, uči se obiteljskim vrijednostima, pravilima, životu u obiteljskom okruženju, potiču se socijalni kontakti. Uključenost u život obitelji djetetu daje smjernice za život, za osnivanje svoje obitelji, očuvanje obiteljskih odnosa, a to je teško ako dijete boravi u instituciji i ne iskusi obiteljski život...
Upravo su to razlozi koji upućuju na potrebu smještaja djece u obitelji (udomiteljske, posvojiteljske), a ne u instituciju.
Otvoriti srce za ovako plemenit zadatak dokaz je spremnosti da svijet učinimo boljim mjestom za djecu koja su na trenutak izgubila razlog za osmijeh.
Razlika između udomiteljske i posvojiteljske obitelji jest u činjenici da je udomljavanje privremeni oblik skrbi i smještaja djeteta dok se ne poprave prilike u djetetovoj primarnoj obitelji ili dok se ne donese odluka o nekom drugom obliku skrbi. Udomitelj bi trebao poticati i omogućavati kontakte i druženja roditelja i djece, naravno ako roditeljima nije oduzeto pravo na roditeljsku skrb. Sva važnija pitanja o brizi i odgoju djeteta udomitelj mora dogovarati sporazumno s njegovim roditeljima ili skrbnikom, Centrom za socijalnu skrb.
Posvojenje je trajni oblik skrbi o djetetu te posvojitelji preuzimaju skrb o djetetu kao trajni oblik skrbi. Posvojiti se mogu djeca za koju je roditeljima oduzeta roditeljska skrb zbog dotadašnje potpune nebrige o njima.
Koje uvjete osoba mora zadovoljiti da bi postala udomitelj?
Osoba koja želi postati udomitelj i dobro je razmislila o ulozi (koja je jako odgovorna i kojoj treba pristupiti s dobro promišljenom odlukom), podnosi zahtjev za izdavanje dozvole u Centru za socijalnu skrb prema svom mjestu prebivališta.
Uvjeti koji se moraju zadovoljiti da bi osoba mogla postati udomitelj su:
- punoljetna je i ima poslovnu sposobnost
- hrvatski je državljanin
- ima prebivalište i živi u Republici Hrvatskoj
- mlađa je od 60 godina, osim ako nastavlja obavljati udomiteljstvo ili ako udomiteljstvo obavlja kao srodnik
- ima završeno najmanje srednjoškolsko obrazovanje, osim ako udomiteljstvo obavlja kao srodnik
- završila je osposobljavanje za udomitelja, osim ako udomiteljstvo obavlja kao srodnik
- nema zapreke iz članka 18. Zakona o udomiteljstvu
- ima propisane stambene uvjete
- ima pisanu suglasnost svih punoljetnih članova zajedničkog kućanstva za obavljanje udomiteljstva, osim ako udomiteljstvo obavlja kao samac.
Udomitelj ne može biti osoba u čijoj su obitelji poremećeni obiteljski odnosi ili je izrečena mjera za zaštitu prava i dobrobiti djeteta. Nadalje, udomitelj ne može biti osoba koja ima bolest ili stanje kojim bi bilo ugroženo zdravlje ili drugi interesi korisnika/djeteta ili je društveno neprihvatljivog ponašanja, tj. ako je osoba pravomoćno osuđena za neko kazneno djelo.
Koja djeca idu na udomljavanje?
U udomiteljske obitelji najčešće dolaze djeca koja zbog raznih razloga ne mogu više živjeti u svojim biološkim obiteljima. To su djeca bez odgovarajuće roditeljske skrbi – djeca bez roditelja, djeca koju roditelji zanemaruju ili zlorabe roditeljske dužnosti, djeca žrtve obiteljskog nasilja te djeca s tjelesnim ili mentalnim oštećenjem.
Djeca koja se udomljavaju vrlo su često s puno problema i traumatizirana te im je potrebno puno pažnje, podrške, razumijevanja, ljubavi, prihvaćanja, što im udomiteljske obitelji mogu pružiti. Djeca bi i dalje trebala imati kontakte sa svojim (biološkim) obiteljima, naravno ovisno o razlozima izdvajanja djece iz obitelji i eventualnim sudskim odlukama koje mogu ograničavati i priječiti kontakte.
Udomljavanje je pružanje mogućnosti djetetu da odrasta, razvija se i stječe životne vrijednosti u obitelji.
Kada dijete odlazi iz udomiteljske obitelji?
Udomljeno dijete ili mlađa punoljetna osoba može biti smještena u udomiteljsku obitelj na privremeni smještaj u kriznim situacijama ili na dugotrajni smještaj kada mu je tijekom duljeg vremenskog razdoblja potrebno osigurati intenzivnu skrb i zadovoljavanje drugih životnih potreba.
Dugotrajni smještaj može trajati do završetka redovitog školovanja ili najduže godinu dana nakon završetka redovitog školovanja ako se ne može zaposliti, a najduže do 26. godine života.
Ako netko odluči postati udomitelj - koji su prvi koraci, kome se obratiti, koliko traje procedura?
Osoba koja želi postati udomitelj podnosi zahtjev za pokretanje postupka dobivanja dozvole za udomiteljstvo u Centru za socijalnu skrb prema svom mjestu prebivališta, a u kojem djeluje tim za udomiteljstvo koji će vam objasniti cijeli postupak i dati vam sve informacije u vezi s dobivanjem dozvole.
Zatim slijedi psihologijsko testiranje za potencijalne udomitelje te dolazak djelatnika tima za udomiteljstvo u vaš stambeni prostor, kako bi utvrdio odgovaraju li stambeni uvjeti propisanim uvjetima. Na temelju dobivenih informacija odnosno utvrđenog činjeničnog stanja, tim za udomiteljstvo daje stručnu ocjenu o ispunjavanju uvjeta
Ako su ispunjeni svi propisani uvjeti, Tim za udomiteljstvo članove obitelji uputit će na osposobljavanje za udomitelje u trajanju od 40 sati.
Nakon uspješno završenog osposobljavanja udomitelju se izdaje dozvola za obavljanje udomiteljstva na rok od 5 godina, koja se nakon isteka navedenog roka može obnavljati. Centar za socijalnu skrb i udomitelji sklapaju Udomiteljski ugovor. Udomitelj ima pravo i na naknadu za rad i opskrbninu.
Koliko djece može udomiti jedan udomitelj, odnosno udomiteljska obitelj?
U udomiteljsku obitelj može biti smješteno najviše troje djece, ali može biti smješteno i više od troje ako se radi o braći i sestrama. Nastojanje je da se braća i sestre ne razdvajaju jer je i samo izdvajanje iz obitelji traumatizirajuće za djecu, a kamoli još i razdvajanje.
Naravno, potrebno je uzeti u obzir i mogućnosti udomitelja te u skladu s time i postupiti. Kod udomitelja koji sam udomljava (samca) može biti smješteno najviše dvoje djece. Broj smještene djece ovisi i o vrsti udomiteljstva koja se pruža, kao i o poteškoćama djece koju imaju.
Udomitelj može biti i samc. No, je li samcima ipak nešto teže ostvariti status?
Svaka osoba koja razmišlja o tome bi li htjela postati udomitelj, što to sve znači, hoću li moći, znati… važno je da prije konačne odluke osvijesti:
- Zašto želim postati udomitelj?
- Što očekujem od sebe u toj ulozi?
- Kakva su moja očekivanja vezano za dijete kojem mogu postati udomitelj?
- Kako će se moj život dugoročno promijeniti ovim činom i u kojem će smjeru biti ta promjena?
- Kako će udomiteljstvo utjecati na obiteljsku dinamiku u udomiteljevoj obitelji?
- Jesu li za udomiteljstvo spremni svi članovi obitelji, posebice djeca?
- Kako ću se nositi s teškim emocijama, kada dijete koje udomim nakon nekog vremena otiđe vlastitoj obitelji?
Udomitelji samci prema zakonu bi trebali imati jednake uvjete za udomljavanje kao i udomitelji s obitelji, što potvrđuje i naš dosadašnji rad s udomiteljima, i sa samcima i s obiteljima, koji u pružanju podrške udomljenom djetetu jednako pružaju toplinu, ljubav, prihvaćanje i veliku empatiju, koja je najpotrebnija svakom djetetu.
Svrha je udomiteljstva osigurati skrb i potporu djetetu u poticajnom i pozitivnom obiteljskom okruženju.
Zašto je udomljavanje važno?
Udomljavanje je pružanje mogućnosti djetetu da odrasta, razvija se i stječe životne vrijednosti u obitelji koja je najbolje rješenje nakon nužnosti izdvajanja iz njegove primarne biološke obitelji.
Za djecu izdvojenu iz vlastite obitelji to je prilika da rastu i razvijaju se u obiteljskom okruženju, uz ljude koji im žele i mogu pružiti ljubav i skrb. Svrha je udomiteljstva osigurati skrb i potporu djetetu u poticajnom i pozitivnom obiteljskom okruženju.
Iskustva u razgovoru s udomiteljskim obiteljima pokazuju nam kako djeca dolaskom u udomiteljsku obitelj postupno smanjuju loše obrasce ponašanja, prestanu se skitati, poprave ocjene u školi, ostvaruju bolje socijalne kontakte, popravi im se slika o sebi i samopoštovanje. Život u udomiteljskim obiteljima, u odnosu na život u institucijama, neprocjenjivo je iskustvo.PORUKA ZA BUDUĆE UDOMITELJE
Otvoriti srce za ovako plemeniti zadatak dokaz je naše i vaše spremnosti da ovaj svijet zaista učinimo boljim mjestom za djecu koja su na trenutak izgubila razlog za osmijeh. Udomiteljstvo nekim ljudima daje/vraća smisao života.
Program "Sigurnost obiteljskog doma za svako dijete - aktivnosti i servisi za promicanje udomiteljstva i pružanje podrške udomiteljskim obiteljima" jedan je od projekata koji Centar za edukaciju i savjetovanje Sunce provodi, a koji financijski podupire Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.