Spremate li se provesti cijeli dan na plaži ili na bazenu, evo nekoliko savjeta što spremiti u vašu torbu ili prijenosni hladnjak kako bi ostali zdravi i siti
Cjelodnevni boravak na plaži ili bazenu otvara apetit, a iscrpljujuće aktivnosti u koje se možemo upustiti čine nas gladnima, a tada glad 'ne pita'. Često posežemo za namirnicama koje su nam dostupne ne pitajući jesu li one uistinu dobre za nas u situaciji i na mjestu kojem se nalazimo. No postoje načini kako se zdravo hraniti na visokim temperaturama. Donosimo vam nekoliko savjeta što ponijeti sa sobom u torbi ili prijenosnom hladnjaku kako bi se osjećali odlično, a tako i izgledali.
Što izbjegavati?
Obroci na plaži ne bi trebali biti masni, slani ili kremasti odnosno mliječni. Masne namirnice samo će nas opteretiti, a neće nam dati dovoljno energije za razne aktivnosti, od slane hrane mogli bi dehidrirati, a mliječni i kremasti proizvodi na visokim temperaturama najvjerojatnije će fermentirati odnosno pokvariti se.
Dok ste na plaži konzumiranje polutrajnih salama svakako treba izbjegavati kao i paštete ili gotove pekarske proizvode s mesnim sastojcima koje su inače uobičajena hrana za izletnike u ljetnim mjesecima.
Gazirani i kupovni sokovi koji u sebi sadrže ogromne količine šećera i koji ne sprječavaju dehidraciju nego je potiču valja u potpunosti izbjegavati baš kao i alkoholna pića.
Što jesti?
1. Voće
Uz vodu voće će nas opskrbiti prijeko potrebnom tekućinom na visokim temperaturama te nas vratiti u život. Ananas, jagode, breskve, grožđe i marelice samo su neke od voćki koje će nas osvježiti, a koje je samo brzo možemo ubaciti u našu torbu.
2. Grickalice
Umjesto slanog i masnog čipsa birajte zdrave grickalice poput kokica, orašastih plodova, čipsa od batata ili jabuke. Mrkva ili paprika narezana na štapiće ultimativna je zdrava i hranjiva grickalica koja vas može trenutno zasiiti.
3. Salate
Jednostavne i hranjive salate odličan u izbor za cjelodnevni boravak na plaži ili bazenu. Izbjegavajte majonezu i vrhnje u salatama, iskoristite sezonsko povrće i razne žitarice poput kus.kusa ili kvinoje, a dresing od maslinovog ulja, octa ili aceta balsamica nosite u posebnoj staklenci i začinite netom prije jela kako pvrće ne bi uvenulo. Bolji izbor od mesa u salatama bit će usoljena ili konzervirana riba.
4. Senviči
Ako vam se pak čini da je najlakše ponijeti sa sobom sendviče, u njih nemojte stavljati polutrajne mesne proizvode. Predlažemo da napravite sendvič s grilanim mesom, nikako pohanim ili pak pravu morsku poslasticu – sendvič od tunjevine sa sušenim rajčicama i kaparama.
Umjesto paštete počastite se namazom od slanutka, a kao zamjena za pekarske proizvode poslužit će domaći soparnik. Vratite se tradiciji, i uz tanko tijesto, blitvu i malo maslinovog ulja priskrbite si lagan, ali hranjiv obrok nakon kojeg nećete samo 'plutati' u moru ili bazenu.
5. Zdravi ručak
Ako ste ipak jedni od onih koji na cjelodnevnom izletu moraju pojesti nešto konkretno, predlažemo da sa sobom u prijenosnom hladnjaku ponesete dobro ispečeno meso, piletinu, puretinu ili teletinu, a kao prilog grilano povrće. Čevapi, hamburgeri i pomfrit uobičajena su ponuda ljetnih restorana i kupališta, no neka od njih poput aquaparka Termi Sveti Martin u ponudi imaju zdrave obroke napravljene od lokalnih namirnica. Ako poželite osjetiti novi slogan toplica koji glasi 'Svijet zdravih užitaka' prošećite do Hotela Spa Golfer koji u ponudi ima i bogat izbor zdravih smoothija i grickalica. Zaželite li se ipak fast food-a dočekat će vas zdrave varijante poput pizze s integralnim brašnom.
Što piti?
Velike količine obične vode trebale bi se svakako naći u vašoj torbi ili hladnjaku, a odlično će i poslužiti voda obogaćena limunom, mentom i ostalim osvježavajućim dodacima koju možete pripremiti kod kuće. Svježe iscijeđeni sokovi, primjerice od grejpa, limuna ili jabuke, ili pak blago zaslađen ledeni čaj koji ste sami napravili također su odlična ideja kao alternativa gaziranim sokovima.