Mnoge se buduće majke susreću s tegobama s proširenim venama. S odgovarajućim načinom života one se mogu barem u određenom postotku spriječiti, a mogućnosti liječenja nastalih problema danas su zaista velike
Najvažniji čimbenici pravilnog razvoja nerođenog djeteta uključuju odražavnje fizičkog zdravlja majke pravilnim prehrambenim navikama i prilagođenim vježbanjem u skladu s promjenom tijela buduće majke, te na taj način prevenirali tegobe s venama noge u trudnoći.
Proširene vene su vrlo česta bolest koja se javlja kod čak 25 do 40 posto trudnica. Na nastanak proširenih vena utječe nasljeđe, spol, povećana tjelesna težina, pušenje, starija životna dob, oslabljeni mišići, dugotrajno nepomično stajanje, noćni rad, spušteni svodovi stopala i toplina, na primjer u saunama, vrućim kupkama ili kod depilacije vrućim voskom. Kod žena su dodatni otežavajući čimbenici veći broj trudnoća i menopauza.
Trudnice su osobito sklone razvoju i pogoršanju proširenih vena, a razlozi tome su:
- povećan tlak u trbuhu i zdjelici koji izravno otežava vensku cirkulaciju i uzrokuju širenje vena
- utjecaj promijenjenog hormonskog statusa u trudnoći, odnosno povišena razina hormona progesterona djeluju na stjenku vena relaksirajuće, što dovodi do razdvajanja listova zaliska i njihove insuficjencije, te posljedičnog refluksa
- trudnoća predstavlja i hiperkoagulabilnost stanje, odnosno stanje u kojem postoji povećana sklonost ka venskoj trombozi
Ako vas muče problemi s nogama bilo koje vrste (proširene vene, naticanje nogu, bolnost, osjećaj težine, osjećaj oteknuća, grčeve, svrbež, trnce ili pak nemir u nogama), svakako se preporuča napraviti color Doppler vena.
Riječ je o bezbolnoj i bezopasnoj ultrazvučnoj pretrazi koja vrlo dobro prikazuje vene nogu i smjer strujanja krvi u venama.
Savjeti kojima možete spriječiti nastajanje proširenih vena ili barem smanjiti napredovanje bolesti:
1. Bavite se umjerenim fizičkim aktivnostima svakog dana. Današnje se trudnice pod okriljem znanosti, potiče na kontrolirano vježbanje i održavanje tjelesne aktivnosti zbog opće dobrobiti majke i nerođenog djeteta, tijekom trudnoće i nakon poroda. Šetnja je odličan oblik fizičke aktivnosti, jer aktivira mišiće listova i potiče cirkulaciju. Joga, pilates, sobni bicikl su prihvatljivi kod većine trudnica, a ako nema medicinske zabrane bilo sa strane budućeg djeteta ili majke, oblici aerobnog vježbanja kao što su plivanje i aerobik u vodi mogu se isto prakticirati.
Pokušajte ostati u preporučenim vrijednostima težine za vaš stupanj trudnoće.
Podignite noge i stopala kada god je to moguće. Nemojte sjediti prekriženih nogu ili gležnjeva. Nemojte predugo sjediti i stajati bez uzimanja odmora za kratku šetnju.
Spavajte na svojoj lijevoj strani sa stopalima na jastuku. Kako je donja vena cava na vašoj desnoj strani, ležanje na lijevom boku oslobađa venu težine maternice, a tako i smanjuje pritisak na vene u vašim nogama i stopalima.
Nosite kompresivne čarape za vene. Obucite ih ujutro prije nego što izađete iz kreveta, dok još ležite, da biste spriječili isticanje krvi u vaše noge i imajte ih na sebi cijeli dan. Nošenje takvih specijalnih čarapa može biti mučno, pogotovo za vrijeme toplog vremena, ali proširene vene mogu biti još neugodnije.
S obzirom da izbjegavamo sve invazivne zahvate tijekom trudnoće i dojenja, tada je kompresivna terapija metoda izbora u liječenju proširenih vena nogu.
Kompresijskom terapijom izvodi se vanjski pritisak kompresijskim pomagalom na određeni dio tijela, s namjerom povećanja venskog ili limfnog protoka te smanjenja edema tkiva. Preduvjet uspješnog liječenja u liječenju proširenih vena jer stvara potporu superficijalnim venama i fasciji mišića, sprječava refluks kroz perforantne vene, smanjuje lumen krvne žile, posljedično onemogućuje turbulentno strujanje, te oštećenje i raspad krvnih stanica, čini potporu limfnim i krvnim žilama i sprječava stazu.
Postoje četiri stupnja pritiska:
1. blaga kompresija do 20 mm Hg:Prevencija u slučaju umornih, teških nogu, uzrokovanih dugim stajanjem te tijekom trudnoće.
2. umjerena kompresija do 30 mm Hg Izražene varikozne vene, otečene noge, nakon upala vena, nakon sklerozacije ili operacije, u slučaju varikoznih vena tijekom trudnoće.
3. jaka kompresija do 40 mm Hg nakon duboke venske tromboze, konstantnog oticanja nogu, nakon otvorenog nožnog ulkusa.
4. ekstra jaka kompresija do 60 mm Hg kod izrazitih oteknuća, limfedema.
U većine trudnica, u periodu od 3-4 mjeseca nakon poroda, dolazi do povlačenja proširenih vena, a u nekih samo do poboljšanja kliničke slike.
Mogućnosti liječenja proširenih vena po završetku trudnoći i dojenja, danas su doista velike i uključuju: kompresivnu terapiju, skleroterapiju (vodena i terapija s pjenom pod kontrolom ultrazvuka), kirurške metode( flebektomija, stripping), te endovenske metode (laser i radiofrekvencija).
Poliklinika Dr. Lacić
Bukovačka cesta 238
10000 Zagreb
Hrvatska
TELEFON:
+385 (0)1 2444 - 414
+385 (0)1 2336 - 555
FAX: +385 (0)1 2444 - 412
E-mail: info@poliklinika-lacic.hr
Web stranica: www.poliklinika-lacic.hr