Božur dijelimo na četiri osnovna tipa prema načinu rasta - zeljasti, drvenasti, intersekcijski te samonikli.
Svaki tip u sebi skriva brojne vrste koje plijene pažnju bojom, mirisom i ostalim specifičnostima. Samonikle božure teško ćete pronaći u specijaliziranim trgovinama, a prepoznat ćete ih po sitnim i kratkotrajnim cvjetovima.
Zeljastim božurima pripada najpoznatija vrsta, takozvana Sarah Bernhardt, koju krasi nježna ružičasta boja, dugotrajnost i otpornost.
Drvenasti božuri posebni su po čvrstim granama koje zadržavaju, dok su intersekcijski nastali križanjem zeljastih i drvenastih. U nastavku možete provjeriti koje su to najljepše vrste božura koje danas poznajemo.
1. Samonikli božur
Divlji cvijet karakterizira predivna žuta boja, koja je njegova najveća specifičnost. Samonikli božur je nježan i kratkotrajan te ne izgleda raskošno kao njegovi rođaci.
Samonikli božur (Foto: Shutterstock)
2. Sarah Bernhardt
Kao što smo već spomenuli, Sarah božur pripada zeljastim božurima, a poseban je po tako nježnoj, a istovremeno raskošnoj ružičastoj boji. Može preživjeti niske temperature, dugotrajan je i otporan, a ponekad nas zna iznenaditi već u ožujku.
Sarah Bernhardt (Foto: Living4media)
3. Festiva Maxima
Bijeli cvijet, koji također pripada zeljastim božurima, traje tjedan do deset dana i plijeni pozornost svojom gracioznošću. Tako je jednostavan, a istovremeno raskošan i ima prekrasan, ugodan miris.
Festiva Maxima (Foto: Living4media)
4. Benjamin Franklin
Ova vrsta božura posebna je po tamno crvenoj boji i intenzivnom mirisu. Cvjeta malo kasnije, odnosno početkom lipnja i također pripada zeljastim božurima, najraširenijem tipu.
Benjamin Franklin (Foto: Living4media)
5. Koraljni zalazak
Ovu vrstu božura karakterizira nježna, a upečatljiva koraljna boja. Božur u ovoj boji procvjetat će među prvima i odmah će postati zvijezda proljetnog vrta. Ova vrsta obično dolazi kao višebojni primjerak, a unutrašnjost je obično pahuljasta i žuta.
Koraljni zalazak (Foto: Shutterstock)
6. Chojuraku
Zanimljiva i neobična vrsta pripada drvenastim božurima i posebno je popularna u Japanu. Prepoznat ćete je po ljubičastoj boji, crnoj mrlji i upečatljivom tučku, te po predivnom, gotovo opojnom mirisu.
Chojuraku (Foto: Shutterstock)
7. Čokoladni ratnik
Božur zanimljiva imena jedan je od najtamnijih križanaca ovoga cvijeta. Tamno crvena boja čini ga baš elegantnim, a upravo zbog tog pigmenta može podnijeti više sunca. Cvjeta početkom ljeta i privlači pažnju u svakom vrtu.
Čokoladni ratnik (Foto: Shutterstock)
8. Grofica od Nemoursa
Raskošan bijeli cvijet doista izgleda poput grofice u vrtu. Ovo je jedna od najstarijih vrsta božura na svijetu, a glamurozni cvijet u vazi će živjeti sedam do deset dana. Više od 150 godina dame su ovaj cvijet birale za ukrašavanje proljetnog doma.
Grofica od Nemoursa (Foto: Living4media)
9. Tom Eckhardt
Mnogi će ovu vrstu božura istaknuti kao najljepšu. Već na prvi pogled vidimo da se razlikuje od do sad spomenutih, a poseban je po prašnicima koji iskaču iz ružičastih latica. Iako mu treba oko tri godine da počne cvjetati, nakon što se posadi mogao bi trajati desetljećima.
Tom Eckhardt (Foto: Living4media)
Kralj proljeća: Sve posebnosti o raskošnom cvijetu koji nosi sreću u ljubavi +15
10. Sladoled od maline
Ova je vrsta doista čudo prirode. Posebna je po bijelim laticama koje su prošarane bojom maline, a i miris cvijeta je posebno sladak. Bijeloružičasti cvjetovi pojavit će se već krajem svibnja i definitivno će privlačiti poglede u vaš vrt.
Sladoled od maline (Foto: Living4media)