Kako bismo saznali što je doista učinkovito, poznata fitness instruktorica Sam Hopes odlučila je provesti eksperiment i provjeriti teoriju o 15.000 koraka dnevno.
Kako je izgledao eksperiment?
Sam Hopes, poznata fitness instruktorica, odlučila je testirati teoriju o 15.000 koraka dnevno kako bi provjerila vrijedi li uloženi trud. Na portalu Tom's Guide podijelila je svoje iskustvo i dala odgovore na neka od najčešćih pitanja.
Prvotno sam mislila da će to biti jednostavno – samo ću više hodati tijekom dana, no ubrzo sam shvatila da se taj broj koraka ne događa slučajno. Moraš ga planirati i organizirati svoj dan oko toga, priznala je Sam.
Koliko vremena treba za 15.000 koraka?
Sam je otkrila da je za 15.000 koraka potrebno oko 2 do 2,5 sata hodanja umjerenim tempom (oko 1,3 do 1,7 metara u sekundi). No, brzina hodanja, dužina koraka i visina osobe mogu utjecati na ukupno vrijeme. Nositi fitness tracker ili pametni telefon tijekom hodanja može biti korisno za precizno praćenje broja koraka.
Na kraju dana, kad bih konačno stigla do 15.000 koraka, osjećala sam se kao da sam osvojila malu pobjedu – no nije uvijek bilo lako pronaći toliko vremena za šetnju, dodala je.
Vrijedi li hodati 15.000 koraka dnevno?
Iako je u početku bila motivirana, Sam je brzo shvatila da svakodnevno postizanje tog cilja može biti izazovno i iscrpljujuće. Unatoč tome, uživala je u šetnjama s psom, slušanju glazbe i podcasta te vremenu provedenom u prirodi.
Ne morate svaki dan napraviti 15.000 koraka da biste osjetili dobrobiti hodanja. Čak i 7.000 koraka dnevno može poboljšati vaše kardiovaskularno zdravlje i dugovječnost, istaknula je.
Koliko se može smršaviti s 15.000 koraka dnevno?
Sam nije pratila gubitak kilograma, ali novinarka Anne Vendling, koja je također isprobala izazov, uspjela je izgubiti 2,5 kilograma u 30 dana. Iako to možda ne zvuči spektakularno, kombinacija dodatnog hodanja i zdrave prehrane može donijeti vidljive rezultate.
Prema procjenama, osoba od 70 kg može sagorjeti oko 150 kalorija u pola sata laganog hodanja. Dakle, dodatni koraci uz uravnoteženu prehranu – koja uključuje svježe voće, povrće, cjelovite žitarice i nemasne proteine – mogu pomoći u mršavljenju.
Koje su prednosti i izazovi hodanja 15.000 koraka dnevno?
Sam Hopes i Anne Vendling primijetile su da povećan broj koraka doprinosi boljoj produktivnosti i kvaliteti sna. Uz to, redovite šetnje pozitivno utječu na raspoloženje i pomažu u opuštanju.
Osjećala sam se energičnije i motiviranije tijekom dana, ali moram priznati da je bilo dana kad bi mi se brojka od 15.000 činila gotovo nedostižnom, iskreno je podijelila Sam.
Međutim, obje su se složile da pritisak postizanja 15.000 koraka dnevno može biti stresan i nepraktičan, posebno za one s užurbanim rasporedom ili sjedilačkim poslovima. Anne je također primijetila da joj je hodanje često značilo dodatne troškove jer bi odlazila na kavu ili u kupovinu kako bi ostvarila cilj.
Dosljednost i umjerenost ključni su za postizanje boljeg zdravlja i forme, bez nepotrebnog pritiska.![]()
Iako hodanje 15.000 koraka dnevno može donijeti određene prednosti, važno je pronaći balans i prilagoditi broj koraka vlastitim mogućnostima.
Svaki korak se računa, a hodanje je aktivnost koja može donijeti brojne koristi čak i ako brojka nije uvijek impresivna, zaključila je Sam.