1. Koliko brzo nakon rođenja djeteta mogu imati intimne odnose
Bez obzira jeste li rodili vaginalno ili carskim rezom, tijelu će trebati vremena za oporavak.
Ginekolozi preporučuju da čekate četiri do šest tjedana prije nego ponovno imate intimne odnose, ali normalno je i ako vam treba nekoliko mjeseci. Za to vrijeme vrat maternice će se zatvoriti, poslijeporođajno krvarenje prestati, a moguća puknuća intimnog područja zacijeliti.
2. Hoće li boljeti?
Hormonalne promjene mogu izazvati suhoću vagine, pogotovo ako dojite. Kako biste izbjegli bilo kakvu nelagodu tijekom seksa, počnite polagano, s grljenjem, ljubljenjem ili masažom. Postepeno pojačavajte intenzitet stimulacije.
Ako vas muči suhoća, upotrijebite lubrikant u kremi ili gelu. Isprobajte različite poze kako ne biste osjećali pritisak na bolnim područjima i kako biste kontrolirali penetraciju. Recite partneru što vam godi, a što ne.
3. Hoće li osjećaj biti drugačiji?Dok ne budete spremni za seks, održavajte intimnost na druge načine
Nakon vaginalnog porođaja tonus mišića vagine može oslabjeti i tako se smanjiti ugodan osjećaj trenja tijekom seksa. Ovdje mogu pomoći Kegelove vježbe kojima se jača dno zdjelice. Jednostavno stisnite mišiće zdjelice kao da pokušavate zaustaviti mokrenje.
>> 3 najvažnija pravila kada dijete uhvati mamu i tatu u akciji
Držite pet sekundi te ponovite četiri do pet puta za redom. S vremenom produljite kontrakciju na deset sekundi te držite mišiće opuštenima deset sekundi između kontrakcija. Kada se uhodate, radite najmanje tri seta od po deset Kegelovih vježbi na dan.
4. Što je s kontracepcijom?
Osim ako ne želite što prije ponovno zatrudnjeti, seks nakon trudnoće zahtijeva pouzdanu kontracepciju, čak i ako dojite. Najjednostavnija sredstva bit će prezervativi i spermicidi, a odmah nakon porođaja možete koristiti pilule koje sadrže samo progesteron. Pilule koje sadrže progesteron i estrogen preporučaju se šest tjedana nakon porođaja jer u suprotnom mogu izazvati zgrušavanje krvi.
5. Što ako sam preumorna za seks?Većina seksualnih poteškoća riješi se tijekom godinu dana nakon porođaja
Ako ste navečer preumorni za seks, recite to partneru. No, to ne znači da vas seksualni život mora prestati. Probajte voditi ljubav rano ujutro dok beba spava ili dok je na nekoliko sati čuva član obitelji ili prijatelj.
6. Kada ću se ponovno osjećati privlačnom?
Mnoge žene se nakon poroda ne osjećaju pretjerano privlačno. Potrebno je barem dva mjeseca kako bi se maternica vratila u stanje prije poroda, pa u međuvremenu možete izgledati kao da ste u šestom mjesecu trudnoće.
Uz to nekima je potrebno i do godinu dana da izgube sve nakupljene kilograme, a ako dodamo tome moguće strije, tamne mrlje na koži lica ili veća stopala koja se zadrže i nakon poroda, potpuno je razumljivo da se osjećate nesigurno kada je riječ o vašem postporođajnom izgledu.
Uz to, ako dojite možete se osjećati manje seksi ne samo zato što su vam dojke u početku naotečene i bolne, već i zbog toga što se tada izlučuju hormoni koji mogu smanjiti vaš libido.Samopouzdanje i želja za seksom vratit će se i prije nego što ste im se nadali, samo si trebate dati vremena
Srećom samopouzdanje i želja za seksom vratit će se i prije nego što ste im se nadali, samo si trebate dati vremena i razmišljati o tome što ste sve prošli i postigli kroz vašu trudnoću i porod. Kao i prije, vašeg partnera ne zanima imate li pet kilograma više, a nakon poroda i više je nego impresioniran s vama i vašom snagom, stoga slobodno možete biti i vi.
6. Što ako nisam zainteresirana za seks?
To je sasvim u redu. Intiman odnos nije samo seks, naročito kada se privikavate na život s bebom. Ako se ne osjećate seksi ili se bojite da će vas boljeti tijekom seksa podijelite svoju zabrinutost s partnerom. Dok ne budete spremni za seks, održavajte intimnost na druge načine.
Primjerice, provodite zajedničko vrijeme bez bebe, makar to bilo samo par minuta ujutro i kada beba zaspi navečer te prakticirajte kratke telefonske razgovore i SMS-ove kroz dan.
7. Kako mogu pojačati želju za seksom?
Većina seksualnih poteškoća riješi se tijekom godinu dana nakon porođaja. U međuvremenu, pokušajte koliko god je moguće raditi na svom fizičkom i psihičkom zdravlju. Na primjer:
- Postavite si razumna očekivanja dok se prilagođavate na roditeljstvo
- Zavolite promjene na vašem tijelu
- Jedite zdravo i pijte puno tekućine
- Redovito budite fizički aktivni
- Odmarajte se koliko god je moguće
- Zamolite partnera, članove obitelji i prijatelje da vam pomognu
- Razmjenjujte iskustva s drugim mamama