Ružičasto za djevojčice, plavo za dječake. Za ovu podjelu boja na "žensku" i "mušku" sigurno ste čuli.
Riječ je o novijoj kategorizaciji koja se prvi put pojavila u drugoj polovici 20. stoljeća i mnogi povjesničari smatraju da je za nju kriva nekadašnja prva dama SAD-a Mamie Eisenhower.
Mamie je obožavala nositi odjevne komade ružičaste boje pa se tako i na inauguraciji svog supruga Dwighta Eisenhowera pojavila se u ružičastoj toaleti posutoj cirkonima. Uvijek se predstavljala kao vrijedna domaćica te je jednom prilikom izjavila kako Dwight "vodi državu dok ona peće svinjske kotlete".Prije 20-tak godina bilo je gotovo nemoguće vidjeti dječake odjevene u ružičaste odjevne komade, a nije ih bilo ni u ormarima odraslih muškaraca.
Ubrzo su američki mediji ružičastu počeli stavljati isključivo u "ženski" kontekst, a taj obrazac ponašanja preuzele su brojne modne kuće i oglašivaći te je ona postala boja rezervirana za osobe ženskog spola.
Prije 20-tak godina bilo je gotovo nemoguće vidjeti dječake odjevene u ružičaste odjevne komade, a nije ih bilo ni u ormarima odraslih muškaraca. Međutim, vremena su se promijenila i u svijet muške mode polako se uvukla čitava paleta živopisnih boja među kojima se nalazi i ružičasta.
Na našim prostorima ona još uvijek nosi stigmu sladunjave ženske boje pa je mnogi muškarci i dalje bezrazložno odbijaju nositi.
Da muškarac itekako može izgledati sjajno u ovoj boji pokazao je Antonio Asanović. Sin legendarnog hrvatskog nogometaša Aljoše Asanovića na Instagramu je objavio fotografiju na kojoj je odjeven u svijetlo ružičastu majicu sportskog brenda Adidas.
Zgodan 25-godišnjak očito nije opterećen bespotrebnim i nepravednim podjelama boja, a na njegovom primjeru mogli bi učiti mnogi hrvatski muškarci koji još uvijek gaje predrasude ružičastoj.Da muškarac itekako može izgledati sjajno u ovoj boji pokazao je Antonio Asanović.
Roditelji češće izražavaju zabrinutost zbog toga što njihovo dijete voli 'pogrešnu' boju kad su u pitanju dječaci, jer se boje društvene osude i stigmatizacije. Odrasli često imaju neprimjerene komentare kojima najčešće nenamjerno mogu u djece stvoriti osjećaj srama i krivnje. Već u predškolskoj dobi djeca si međusobno znaju govoriti 'to je za curice/dečke' i ako dijete odstupa od očekivanja, ono može biti izloženo ruganju ili vrijeđanju od strane vršnjaka, kaže psihologinja i praktičarka terapije igrom Tea Knežević iz Centra Proventus za psihoterapiju i edukaciju.
U galeriji pogledajte koji poznati muškarci vole nositi različite nijanse ružičaste boje.