U nastavku provjerite koje biljke treba zaštititi i kako.
Viseće cvjetne košare i balkonske ljepotice
Cvijeće poput begonije, vinke, petunije, gerbera potrebo je zaštititi od kasnog mraza. Idealno vrijeme za sadnju ovih biljaka u vrtu ili u posudama je oko kraja travnja ili početkom svibnja, kada su temperature stabilnije.
Ipak, ako ste ih odlučili posaditi u rano proljeće, odnosno početkom travnja trebate ih dodatno zaštititi.
Primjerice, ako uzgajate begonije iz sjemena, preporučuje se da ih posadite unutar kuće nekoliko tjedana prije posljednjeg mraza, a zatim presadite van kada uvjeti dozvole. Begonije su osjetljive na mraz, pa ih je važno posaditi na toplo i sunčano mjesto.
Begonije u visećim košarama, kada se očekuje kasni mraz, najbolje je posaditi ih nakon što se vremenske prilike stabiliziraju, odnosno kada su temperature dovoljno tople i stabilne. Isti savjeti vrijede i za ostale biljke koje su nam poslužile kao primjer.
Jednogodišnje i ukrasne biljke
Za biljke u posudama koje možete premjestiti, najbolje je unijeti ih unutra. Obavezno zalijte biljke tijekom dana prije nego što se očekuje mraz. To može pomoći u zaštiti od smrzavanja, jer vlaga u tlu može zadržati toplinu. Također, prekrivanje biljaka vrtnom tkaninom ili plahtom može pomoći u zadržavanju topline. Kao dodatnu mjeru, oko biljaka možete postaviti boce s toplom vodom, koje će zadržavati toplinu i spriječiti smrzavanje.
Začinsko bilje
Za biljke koje su posađene u vrtu ili na otvorenom, prekrivanje vrtnih gredica vrtnom tkaninom ili plahtama tijekom dana može pomoći u očuvanju topline i zaštiti od mraza. Također, važno je ukloniti pokrivač sljedećeg dana, kako bi biljke mogle nastaviti s rastom kada sunce ponovno izađe.
Voće i povrće
Tkanina koju smo već spomenuli odličan je odabir ako u vrtu imate krumpir kojemu proljetni mraz također smeta. Ako pak u vrtu imate i voćke, stručnjaci kažu da je zadimljavanje najbolji način kako da ih zaštitite od mraza.
Zadimljavanje je metoda zaštite koja koristi dim za sprječavanje gubitka topline i smanjenje hlađenja prizemnih slojeva zraka. Dimna zavjesa ublažava pad temperature u voćnjaku. Materijali koji se pale za stvaranje dima ne smiju brzo sagorijevati, već moraju tinjati kako bi dim mogao biti stabilan tijekom cijele noći, piše portal Agroklub.
Provjerite još savjeta kako biljke zaštititi od mraza.
Nema puno truda, a vrt je pun boja: Cvijeće za travanjsku sadnju