Cilj je ove opsežne akcije podići svijest o specifičnostima moždanog udara u žena, upozoriti na pogubne posljedice zanemarivanja simptoma i potrebu promjena načina života.
Obilježavanje "Dana crvenih haljina" provodit će se svake godine, prvog petka u veljači, a završnoj svečanosti će prethoditi tjedan javnih edukacija za građanstvo putem tribina, direktne komunikacije na štandovima i medijskih nastupa naših eminentnih stručnjaka.
Svake godine moždani udar ubije dvostruko više žena nego karcinom dojke
Svake godine moždani udar ubije dvostruko više žena nego karcinom dojke, stoga je iznimno važno biti svjestan čimbenika rizika te poduzeti odgovarajuće mjere koje smanjuju šanse za nastanak moždanog udara.
Prvi 'Dan crvenih haljina' započinjemo raznim aktivnostima već od 28. siječnja, a završavamo velikim svečanim okupljanjem 1. veljače u Maloj dvorani Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog, na kojem će zvijezde večeri biti žene koje su preboljele moždani udar i koje će nositi reviju crvenih haljina hrvatskih dizajnera, kaže idejna začetnica ove hvalevrijedne akcije i predsjednica organizacijskog odbora prof. dr sc. Arijana Lovrenčić-Huzjan.
Svake godine moždani udar ubije dvostruko više žena nego karcinom dojke. Važno je biti svjestan čimbenika rizika te poduzeti odgovarajuće mjere koje smanjuju šanse za nastanak moždanog udara.
Logo Dana crvenih haljina (Foto: Promo)
Mlada umjetnica Petra Huzjan nacrtala je zaštitni znak – siluetu žene u crvenoj haljini koja je istovremeno krhka i snažna i koja savršeno oslikava misiju ove akcije. Na društvenim mrežama akciju će obilježavati hashtag #NosiCrveno, koji poziva sve da 1. veljače odjenu nešto crveno i na taj način pruže podršku.
Detalji o "Danu crvenih haljina" mogu se pratiti na stranicama Hrvatskog liječničkog zbora i na Facebook stranici Dan crvenih haljina.