Latinski naziv ove biljke izveden je iz grčke riječi decentra, što znači 'dva kraka' i specitabilis što znači 'dostojan pažnje'. U nekim krajevima ova se biljka naziva i djevojačke suze, a uvriježio se i naziv preuzet iz engleskog jezika; srce koje krvari (engl. Bleeding heart).
Legenda o nastanku biljke
Uz ovu prekrasnu biljku vezuje se legenda o princu koji je uzaludno pokušavao osvojiti srce lijepe princeze. Princ joj je donosio poklone sa svojih putovanja, ali ona ga nije primjećivala. Jednog dana se princ vratio s dalekog putovanja s posebnim poklonom. Prvo joj je predstavio dva čarobna ružičasta zečića koje je postavio na dvije vanjske strane latice cvijeta.
Princeza je samo uzdahnula i jedva pogledala u zečiće, no u nadi da će je ipak osvojiti princ stavlja par čarobnih naušnica na dvije duge bijele latice. Princeza je jedva pogledala i to, a jadnom princu srce je bilo potpuno slomljeno. U tom trenutku cvijet poprima oblik srca. Princeza je kasno shvatila da i ona voli njega te će njeno srce krvariti zauvijek. Otud nazivi srce koje krvari i djevojačke suze.
Glavne karakteristike biljke
Ova nježna biljka cvijeta od travnja pa sve do jeseni, a cvjetovi dolaze u bijeloj, crveno-narančastoj i jarkocrvenoj boji dok je najčešća ipak ružičasta koja je i najljepša i najviše odgovara ovom bajkovitom cvijetu. Kada se cvjetanje biljke završi, listovi se počinju sušiti, a ako je zemlja dovoljno vlažna, lišće se može zadržati i do jeseni. Nadzemni dio biljke se gubi u toku zime pa do proljeća nećete ni znati kud ste ju posadili, osim ako niste označili mjesto gdje je ona rasla.
Briga o biljci
To je biljka koja voli puno sunca, ali dobro uspijeva i u polusjeni. Sadite je u propusnu zemlju i redovito zalijevajte, ali neka ne bude u vlažnom zemljištu kako ne bi propala. Zemlja se između dva zalijevanja treba dobro prosušiti, a ako je biljka posađena u tegli, bitno je da se voda ne zadržava u podmetaču. No, s druge strane, djevojačko srce može izdržati i velike vrućine i sušu.
Kod sadnje, bitno je da razmak između biljaka bude između 20 i 30 centimetara. Ako je djevojačko srce posađeno u tegli, potrebno ga je unijeti u kuću kada vani zahladi i stigne mraz, a biljka će moći nesmetano nastaviti cvjetati u unutrašnjem prostoru. Bitno je samo da biljci ne bude pretoplo i da se ne zalijeva previše.
Razmnožavanje biljke
Djevojačko srce se razmnožava dijeljenjem korijena. Korijen se dijeli u rano proljeće ili u jesen, dok biljka miruje. Korijen podnosi jako niske temperature, te može izdržati mraz i temperaturu čak i ispod minus 20 Celzijevih stupnjeva.