S obzirom na to da sam iz Međimurja, i ja sam odrastala uz tu tradiciju. Valentinovo se uvijek na taj način obilježavalo i kod kuće, i u vrtiću, i u školi.
Još od vremena naših djedova i baka djeca bi večer prije Valentinova na prozoru ostavila malo brašna, mlijeka, soli, kvasca i svih ostalih sastojaka koji su potrebni da se ispeku kolači povodom "svadbe" ptičica. Dakako, te kolačiće odnosno male pletenice u obliku ptičica od dizanog tijesta pekle bi mame i bake, a na samo valentinovsko jutro, razmjestile bi ih po vrtu, balkonu ili prozoru.
Djeca su tako bila uvjerena da su im to ostavile ptičice. S obzirom na to da se sredinom veljače već redovito čuje i glasanje vrapčića od ranog jutra, to je dodatno pridonosilo čitavom ozračju. Usto, ako bi tog dana osvanulo sunčano jutro, vjerovalo se da proljeće samo što nije stiglo.
![]()
Na samo Valentinovo djecu u Međimurju dočekuju kolačiči koje su "ispekle" ptičice.
Ta se tradicija jako štuje i u odgojno-obrazovnim ustanovama na sjeveru Hrvatske, pa je gotovo nemoguće da taj dan djecu ne dočekaju kolačići ili barem kupovni keksi. U nekim se vrtićima, kao i osnovnim školama, organizira i pravo slavlje, nalik svadbi, na kojem djevojčica i dječak "stupaju u brak" u slavu ptičica. Jednog takvog sjećam se iz svojih vrtićkih dana.
Čak i sada, kada sam debelo u odrasloj dobi, uvijek se pobrinem da na Valentinovo imam barem neke kekse u svom domu, a priču o "ftičekima koji se ženiju" redovito sam prenosila i na svoje učenike te ću nastaviti i sa svojom djecom.
To je sjajna prilika da djecu upoznate s bogatstvom hrvatskih običaja i vratite onu čaroliju djetinjstva kakvu mi odrasli pamtimo.