Tahina je nezaobilazan dio blisko-istočne kuhinje, prisutna je i u grčkim i turskim kuhinjama a u Izraelu je zastupljena podjednako u židovskoj kuhinji kao i u arapskoj. Neki od vas su je možda i jeli, bez da znaju da ju jedu jer obično se Tahina (uz humus) stavlja u falafel, a ponekad i kebab sendviče.
Na Bliskom istoku jede se kao što bi se kod nas možda jeo liptauer, s kruhom ili pitama odnosno lepinjicama. U cijeloj se regiji ti namazi (npr. humus, taramasalata ili namaz od patliđana) jedu na isti način, uzme se komadić veličine zalogaja te zagrebe po tahini uz rub te zahvati manja količina namaza.
Tahina namaz se radi iz tahina paste, a to je glatka i vrlo gusta pasta od mljevenih sezamovih sjemenki. Tko ima problema sa željezom, ovo j erecept kao stvoren za njega jer jedna žličica sezamovih sjemenki pokriva dnevnu potrebu organizma za željezom.
Potrebno za 4 osobe:
4-5 žlica tahini paste
1-1,5 čaše tople vode
1-2 režnja češnjaka
4-5 žlica maslinovog ulja
Sok 1 limuna (po želji i više Ne pretjerati kako ne bi postalo gorko)
Sol
Za ukras:
Maslinovo ulje
Malo nasjeckanog peršinovog lista
Nekoliko crnih maslina
Prstohvatili dva mljevene paprike
1. Za početak, tahinu treba još dok je u staklenci dobro promiješati žlicom jer se odvoji na vrlo gustu pastu i sloj ulja.
2. Stavite tahini, čašu vode, protisnuti češnjak i sol u mikser i dobro promiješajte. Nemate li prikladni mikser, dobro će doći bilo što pa čak i ruka!
3. Polako dodajte ulje i limun i miješajte sve dok namaz ne postane gladak i ne pregust. Ako vam se smjesa čini pregusta, dodajte oprezno još tople vode. Kušajte i dodajte soli ukoliko je potrebno.
4. Tahini se poslužuje kao namaz u tankom sloju na okruglom tanjuru. Tanjur polijte s malo maslinovog ulja i pospite s malo mljevene paprike, stavite masline i peršin i uživajte!
Namaz od patliđana je također vrlo jednostavan za pripremu i gotov je u 'roku keks'. Oba su namaza odlična ideja za ljetni party.
Potrebno je:
2 velika patliđana
2 režnja češnjaka
Sok od jednog limuna
5 žlica maslinovog ulja
Sol i papar
1. Dva velika patliđana operite, osušite te izbodite vilicom i stavite u pećnicu peći na 200°C. Pecite dok se ne 'sruše' u sebe odnosno oko sat vremena dok ne postanu vrlo mekani.
2. Dok su još topli ih prepolovite i izdubite 'meso' žlicom, sve do tanke vanjske kožice. Ponekad su patliđani gorkasti pa ih se može staviti u cjediljku i lagano istisnuti sokove.
3. Stavite 'meso' patliđana zajedno s češnjakom i limunom u mikser na najnižu brzinu i polako dodavajte maslinovo ulje sve dok smjesa ne postane glatka. Kušajte i poslužite na tanjuru kao što je navedeno za tahinu. Ukrasite maslinama i peršinovim listom.
U slast!
Još slasnih recepata potražite u Marinoj kuharici za male (i velike)!
Tko piše ove recepte?
Mare radi kao slobodni novinar i fotograf za nekoliko medija u Hrvatskoj i Europi. Njezni radovi su prikazani na nekoliko samostalnih izložbi fotografija u Hrvatskoj i Austriji. Upravo je izdala svoju prvu knjigu kuharicu pod naszivom 'Tatina kuharica'.
Ideja za knjigu se rodila tijekom odrastanja njezinog prvog djeteta, a blog je krenuo za vrijeme druge trudnoće i nastavka eksperimentiranja s kuhanjem, a sve kako bi se zadovoljili gurmanski nepci izbirljivog sina dok joj kći obožava skoro sve. Davi se i u sarmi koju mali ne želi ni pogledati, a kamoli kušati:)