Od ovog petka započinje novo ljetno izdanje Dvorišta. Deset dana trajat će ova zagrebačka manifestacija, i to svakog dana od 18 do 24 sata, a ulaz je slobodan.
"Zvijezde" manifestacije su prekrasna gornjogradska dvorišta. Riječ je o već poznatim adresama koja uključuju intimno i ugodno dvorište obitelji Milovac u Opatičkoj 19, čarobno dvorište Palače Erdödy-Drašković u Opatičkoj 29 te nezaobilazno, zabavno dvorište Palače Balbi u Demetrovoj 11.
Dakako, i ove godine priključuje im se dvorište kultnoga filma "Tko pjeva zlo ne misli" začinjenog posebnim zagrebačkim štihom u Basaričekovoj 11. Također, čak tri nove lokacije bit će premijerno predstavljene u ljetnome izdanju.
TRI NOVE LOKACIJE
Po prvi puta posjetitelji će se moći spustiti izvan "strogog" prstena Gornjega grada. I to u kuću u Radićevoj 54 u kojoj je živio otac Augusta Šenoe, kaptolski sladopek Vjekoslav Šenoa, ali i veliki hrvatski književnik i preporoditelj Dimitrija Demeter.
Isto tako, po prvi puta gosti će se moći popeti i na "vrh" Gornjega grada - u Visoku ulicu, i tamo na kućnome broju 8 posjetiti unikatnu palaču ugledne zagrebačke obitelji Gvozdanović, u čijim su se sobama i salonima početkom 20. stoljeća održavali raskošni domjenci, koncerti i zabave. Palača trenutačno čeka na rekonstrukciju, no ipak će za Dvorišta otvoriti vrata svojega ulaznog dvorišta, kako bi u njemu prizvali "vedra druženja" što su se nekad redovito odvijala u tim prostorima.
Četvrto ljetno izdanje zagrebačke manifestacije 'Dvorišta' uskoro započinje, a moći ćete uživati na čak sedam različitih lokacija
Naposljetku, po prvi puta u ljetnome izdanju bit će otvoren i atrij Muzeja grada Zagreba na adresi Opatička 20. Davno u prošlosti opatički samostan po kojemu je i cijela Opatička dobila svoje ime, reprezentativni je prostor s prostranim atrijem i najstarijom sunčanom zidnom urom u Zagrebu.
GLAZBENA DOGAĐANJA
Iako nisu glazbeni festival, Dvorišta će popratiti niz glazbenih događaja. Tako će posjetitelji moći uživati u glazbenim nastupima Jelene Radan, Radovana Prstačića i njegovog sastava La Boheme, a Dvorišta ponovno ugošćuju Matiju Cveka te Ivu Smojver.
Na Dvorištima će zasvirati i "old school" jazzeri Three colors of jazz, zatim pjevačice Lu Jakelić i Antonela Đinđić, Money2, latino senzacija Caiman verde te Gordana Marković.
Naravno, Dvorišta ne bi mogla proći niti bez ekskluzivnoga banda dvorišta "Tko pjeva zlo ne misli" - Gornjogradskih fulira, a program manifestacije ove godine donosi i jednu "svjetsku" premijeru.
Naime, po prvi puta nakon što su nastupili zajedno s Jacquesom Houdekom na ovogodišnjoj Euroviziji, tri sjajna mlada pjevača, Alen Đuras, Edgar Rupena te Matija Cvek, u društvu Antuna Stašića na violini i Emanuela Pavona na violončelu uz pratnju klavijatura, predstavljaju novi zajednički glazbeni projekt "Friends".
LOKALITETI DVORIŠTA
Palača Balbi, Demetrova 11
Staroslavenski institut, barokna palača i dvorište s jedinim sačuvanim bunarom na Gornjem gradu, među starim Zagrepčanima poznata i kao Balbičina palača nazvana po barunici Korneliji Balbi koja je bila njena zadnja privatna vlasnica, u kojoj je u brojnim trenucima slobodnoga vremena vezla najljepše ukrašena veziva koja se i danas čuvaju u obližnjem Muzeju grada Zagreba.
Palača Erdödy-Drašković, Opatička 29Četvrto ljetno izdanje zagrebačke manifestacije 'Dvorišta' uskoro započinje, a moći ćete uživati na čak sedam različitih lokacija
Državni arhiv u Zagrebu, čuva najstarije povelje iz povijesti grada Zagreba; u ovoj prekrasnoj palači svoje djetinjstvo provela je hrvatska operna primadona Sidonija Erdödy Drašković, a još sredinom 20. stoljeća u njemu se sušio veš, igrala djeca i trčale kokice.
Privatno dvorište obitelji Milovac, Opatička 19
Lokacija na kojoj je rođen skladatelj i violončelist Rudolf Matz, na kojoj je živjela velika ljubav slavnog hrvatskog skladatelja Vatroslava Lisinskog, Hedviga Ban te na kojoj je prema legendi nastala prva hrvatska opera Ljubav i zloba.
"Tko pjeva zlo ne misli", privatno dvorište, Basaričekova 11
Dvorište u kojemu je sniman "najzagrebačkiji" među svim filmovima - kultni film "Tko pjeva zlo ne misli" Kreše Golika s vječnim likovima Ane, Franje, Mine, gospodina Fulira i malog Perice.
Privatno dvorište, Radićeve 54
Kuća u čijem je prizemlju živio otac Augusta Šenoe, "kaptolski sladopek" Vjekoslav Šenoa, a potom i veliki hrvatski književnik, dramatičar i preporoditelj Dimitrija Demeter, a čije dvorište, na kojemu su se još do jučer nalazile drvene šupe i ostave te metalna greda za klofanje tepiha, pruža poseban doživljaj Kožarske i Tkalčićeve u podnožju, kao i prekrasni pogled na zvonike Crkve sv. Franje Asiškog na Opatovini i Zagrebačke katedrale na Kaptolu.
Palača Gvozdanović, Visoka 8
Skriveni gornjogradski biser, palača koja je nekad pripadala uglednoj zagrebačkoj obitelji Gvozdanović, a u čijemu je jedinstvenom ambijentu posljednja privatna vlasnica Anka Gvozdanović početkom 20. stoljeća priređivala raskošne domjenke, koncerte, plesove i vrtne zabave; jedno od tadašnjih središta društvenoga i kulturnog života u kojemu su se okupljali brojni ugledni Zagrepčani, danas pod upravom Muzeja za umjetnost i obrt.
Atrij Muzeja grada Zagreba, Opatička 20
Polovinom 17. stoljeća nastojanjima grofa Gašpara Draškovića sagrađen je na ovoj lokaciji opatički samostan reda Svete Klare, a u spomen na redovnice ulica je u 19. stoljeću dobila naziv – Opatička; od 1947. u zgradi s prostranim atrijem i najstarijom sunčanom zidnom urom u Zagrebu nalazi se Muzej grada Zagreba.