Island je tako postao prva nacija koja je ovo učinila obaveznim za javna i privatna poduzeća, u kojima se plaće teško reguliraju.
Novi zakon će zahtijevati od svake tvrtke s 25 ili više zaposlenika da posjeduju certifikat kojim će dokazati da sve zaposlenike plaćaju jednako "bez obzira na spol, etnicitet, seksualnost ili nacionalnost".'Island je postao prva država koja traži potpuno izjednačavanje plaća žena i muškaraca'
Naime, tisuće Islanđanki u listopadu prošle godine napustile su svoja radna mjesta točno u 14 sati i 38 minuta kako bi se pridružile protestu ispred parlamenta za izjednačavanje plaća muškaraca i žena. Razlika u plaći pokazuje da žene na Islandu zapravo rade besplatno svaki dan točno nakon tog vremena. Pogledajte i slike zbog kojih žene iz cijelog svijeta slave.
Iako je Island već osam godina prvi na ljestvici kao država s najvećom spolnom jednakošću, žene u toj zemlji i dalje u prosjeku zarađuju do 18 posto manje plaće od muškaraca. Stoga Reykjavik planira do 2022. godine u potpunosti izjednačiti plaće muškaraca i žena.