Zato mnogi, suprotni tradiciji, jelku kite odmah nakon blagdana Svih Svetih, umjesto na Badnjak, a raskićuju ga nakon blagdana Sveta tri kralja. Takva praksa obično izaziva žustre rasprave - iako Katolička Crkva zapravo nema pravilo kad bismo trebali okititi ili raskititi božićnu jelku.
Zašto ukrase stavljamo na Badnjak, a skidamo na blagdan Sveta tri kralja?
U našim se krajevima nekoć umjesto božićnog drvca u kuću dan prije Božića unosio badnjak, odnosno drvo prema kojem je taj dan i dobio ime. Uz taj su dan vezani mnogi folklorni običaji poput pjesama, unošenja slame u kuću, posta, stavljanja repe i novčanika ispod stolnjaka za plodnu novu godinu.
S vremenom su badnjak ili pokoju unesenu granu bora ili jele počela mijenjati čitava božićna drvca. Ona su se ukrašavala jabukama, orasima i salon-bombonima, a na vrh se stavljala zvijezda repatica ili anđeo, referirajući se tako na betlehemska događanja – i tako se rodio običaj da se drvce kiti baš na Badnjak.
S druge strane, običaj skidanja ukrasa na Sveta tri kralja rodio se zbog razlika između Katolika i Pravoslavaca - odnosno, kako se ne bi preklapala božićna slavlja dvaju religija.
Nemojte raskićivati bor kako se vaš bor ne bi povezivao s pravoslavnim Božićem. To nije lijepo, a nije ni teološki ispravno.
Studentski kapelan u Rijeci fr. Ivan Dominik Iličić, objasnio je za portal Hrvatska Katolička Mreža zašto je pogrešno skidati ukrase na Sveta Tri kralja, odnosno što Crkva misli o ovom običaju.
Nemojte raskićivati bor kako se on ne bi povezivao s pravoslavnim Božićem. To nije lijepo, a nije ni teološki ispravno jer po julijanskom kalendaru neka braća grkokatolici koji su s nama u punom zajedništvu slave također Božić, rekao je frd. Iličić i tako razriješio staru dilemu.
Božićna jelka bi se, istaknuo je fr. Ivan, trebao držati barem do blagdana Krštenja Gospodinova, koji se slavi prvu nedjelju nakon Sveta Tri kralja i tada, liturgijski gledano, završava božićno vrijeme.
Primjerice, po starom običaju, koji je donio Papa Ivan Pavao II iz svoje Poljske – bor se u kući držao sve do 2. veljače, odnosno do blagdana Svijećnice ili Prikazanja Gospodinova u hramu. Oni koji su posjetili Vatikan znaju da se bor ondje šareni sve do kraja siječnja.
U anketi nam recite kad ćete ukloniti božićne ukrase.
Po izboru naših čitateljica: Ovo je najljepši stil kićenja božićnog drvca +4