Bol zbog smrti voljene osobe osjećamo jer je gubitak bliskih odnosa snažan emotivni, psihološki, pa čak i fiziološki doživljaj. Ljudski mozak, koji se prilagođava kroz ljubav i privrženost, suočava se s gubitkom kao s oblikom "razdvajanja" koji može imati dugotrajne posljedice na tijelo i um.
Psihološka i neurološka istraživanja ukazuju na to da gubitak izaziva promjene u mozgu povezane s emocionalnom boli, slično kao kod fizičkog bola.
Elisabeth Kübler-Ross i drugi istraživači utvrdili su faze žalovanja, a to su poricanje, ljutnja, pregovaranje, tuga i prihvaćanje. Oni objašnjavaju da ove faze pomažu ljudima da obrade bol i da se postupno prilagode životu nakon gubitka.
Međutim, čak i kada mislimo da smo se u barem nekoj mjeri prilagodili, rođendani ili blagdani mogu biti posebno teški.
Što tada napraviti?
1. Pripremite se unaprijed
Ako znate da će godišnjica smrti ili pak rođendan osobe koju ste izgubili izazvati intenzivne emocije, planirajte unaprijed kako biste se bolje nosili s njima. Nađite vremena za odmor ili aktivnosti koje vam donose mir. Ako znate da ćete taj dan vrlo teško funkcionirati na poslu, uzmite slobodan dan. Ako to nije opcija, barem recite kolegama da se ne osjećate dobro ili da naprosto ne možete posvetiti svoju punu koncentraciju važnom projektu. Razumjet će i bolje nego što mislite.
2. Odvojite vrijeme za sjećanje
Posvećivanje trenutka sjećanju na voljenu osobu može pomoći. To može biti gledanjem fotografija, čitanjem starih pisama ili slušanjem pjesama koje ste voljeli. Odvajanjem trenutka u kojem niste na društvenim mrežama niti ometani na bilo koji drugi način nego ste naprosto prisutni, osvještavate važnost te osobe u svom životu.
3. Stvorite mali ritual
Ritual, poput paljenja svijeće ili posjete mjestu koje vam je značajno, može vam pružiti osjećaj mira i povezanosti. Neki ljudi posade drvo, napišu pismo ili učine nešto što je simbolično. Razmislit što je toj osobi bilo važno, pa možda i to potakne neku ideju. Učiniti nešto što je voljena osoba voljela može vam pomoći da se osjećate bliže njoj. To može biti pomaganje drugima, donacija u njeno ime ili jednostavno ponavljanje aktivnosti koje ste voljeli zajedno.
Dopustite si sve emocije, bez osude.
4. Provodite vrijeme s bliskim ljudima, ali i budite sami
Okružite se ljudima koji razumiju vašu bol i mogu vam pružiti podršku. Dijeljenje uspomena i emocija može biti iscjeljujuće i pružiti osjećaj da niste sami. Međutim, u nekim će vam situacijama samo trebati mir i da sami izbacite svoje emocije. Poštujte ono što vam tijelo
5. Dopustite si osjetiti emocije
Tog se dana u vama mogu pojaviti razne emocije – od tuge, preko ljutnje pa sve do sretnih uspomena. Dopustite si da osjetite te emocije bez osuđivanja, jer su normalan dio procesa tugovanja.
Ako vam se čini da su emocije preteške za nositi ili traju suviše dugo, možda bi bilo korisno potražiti podršku stručnjaka mentalnog zdravlja. Razgovor s nekim stručnim može vam pomoći da procesuirate osjećaje i pronađete dodatne alate za suočavanje.
Dodatan savjet: Ako znate nekoga tko se nosi sa situacijom navedenom u ovom članku, pokažite svoje razumijevanje i suosjećajnost. Toj osobi možete reći:
"Znam da je danas posebno težak dan, i samo želim da znaš da nisi sam/a u ovome. Tuga može biti nepredvidiva i može te ponijeti poput vala, ali ona je također znak koliko si volio/la i bio/la voljen/a. To je lijep podsjetnik na ljubav koju ništa ne može izbrisati.
Ako osjetiš potrebu za razgovorom, zagrljajem ili jednostavno da ti netko bude blizu, tu sam za tebe. Možemo se zajedno prisjetiti svih sretnih uspomena koje su ostavile toliko traga, jer one su također dio tebe. No, bez pritiska i žurbe. Uvijek ću biti ovdje, spreman/na biti ti oslonac."