U staroslavenskoj mitologiji Bereginje su vile koje pomažu onima koji su čistog srca i žive u skladu sa zakonima prirode, ali mogu biti i osvetoljubive da bi nas naučile lekciju koju moramo proći.
Povezane su s boginjom Mokoš. Bereginje su njezine energije, pomoćnice u tkanju sudbonosnih niti ljudi. Prilikom našeg rođenja, prema staroslavenskoj mitologiji boginja Mokoš nam dodjeljuje tri niti: prva je zadužena za naše rađanje, druga za naš život i treća za našu smrt
Na temelju toga nastala je slavenska joga koja ujedinjuje pokrete tijela, rad na svome srcu i umu te još mnogo toga s čime nas je upoznala Kristina Rastović, instruktorica Bereginja.
Kristina Rastović prvi se put s ljepotom ženskog kruga susrela na Ženskim studijima. Kako kaže, svaka od polaznica došla je sa svojim stavovima i uvjerenjima, ali i s poštovanjem i uvažavanjem saslušala mišljenje druge žene.
Što Vas je privuklo Bereginjama?
Narodne bajke raspirivale su moju maštu. Nikad nisam razumjela zašto u školi učimo o grčkoj, rimskoj mitologiji, a o slavenskoj ništa. Kao da nosimo neki kolektivni sram. U tragovima je ostalo zapisano u pjesmama, vezovima, nazivima planinskih vrhova... Osjetila sam veliku potrebu za povezivanjem s onim što je zapisano u korijenju našeg prekrasnog Drveta Roda.
Prvo što me je privuklo u Bereginjama je povezanost sa staroslavenskom mitologijom, bajke i pričanje priča kroz pokret. Drugo što me je privuklo jest buđenje i osnaživanje ženskog, spajanje i stvaranje ženskih krugova. Naravno, i rad na harmoniji muškog i ženskog principa u nama.
Kako ste došli do Bereginja i njihove prakse?
Znanje o Bereginjama doputovala je od istočnoslavenskih žena. Da bi došlo do nas južnoslavenskih, skupila se grupa žena i počela skupljati novac da pošalju jednu koja će to znanje donijeti k nama. Ja sam bila na drugoj radionici koju je ta žena napravila od kad se vratila.
Bila sam oduševljena onim što sam vidjela i čula. Pokreti su mi bili poznati, jer se mogu vidjeti u našim folklornim plesovima, simbole sam prepoznala jer sam ih vidjela na vezovima svoje bake, a zagovori kao da mi ih jedna od pretkinja šapuće. Već tog dana odlučila sam saznati sve što se može o toj praksi, i kako ih podijeliti sa drugim ženama. Počeo je moj put instruktorice Bereginja.
Kako izgleda jedan sat takve prakse?
Bereginje ili slavenska gimnastika koju danas poznajemo sastoji se od veze narodnih simbola i položaja tijela u prostoru, sakralnog značenja pokret, šema energetskih centara. Određen je svjetonazor gimnastike, tjelesne psihoterapije, aktivacije osobnog znanja roda.
Nikad nisam razumjela zašto u školi učimo o grčkoj, rimskoj mitologiji, a o slavenskoj ništa.
Bereginje ili "slavenska joga" održava se u ženskom krugu ili 1:1 s instruktoricom. U krugu se žene predstavljaju, upoznaju, prenose svoja iskustva. Prvo se kreće s pozdravljanjem svojih pretkinja i predaka. Prema temi kruga se biraju Bereginje s kojima se radi taj dan te one pričaju našu priču i priču arhetipa kojem pripadaju. Kroz sjećanja, uvide, emocije i tijelo rastvaramo ono što nam ne služi i jačamo ono što smo kroz svoje pretke dobile kao snažno i korisno znanje. U meditativnom, nježnom kretanju i izgovaranju zagovora koje povezujemo sa simbolima polako nam postaje vidljivo Platno našeg roda.
Specifičnost prakse nije u slijepom ponavljanju pokreta, vizualizaciji simbola, već u sposobnosti da ih izvodimo u pravom stanju uma, tajnom, posvećenom, svetom.
Po čemu su te vježbe posebne?
Sustav se sastoji od 27 vježbi, arhetipova ili Bereginja, koji je podijeljen na tri dijela.
Gornji svijet, Prav svijet duhovnosti, bogova, mudrih predaka. Odgovoran je za pitanja duhovnog razvoja, uma, mudrosti, nadahnuća, uvida, ideala. U Gornjem svijetu žive duše naših predaka, koji su prošli sve svoje karmičke i rodne zadatke, dostigli su viši nivo znanja, svijesti, mudrosti i ljubavi. Kroz praksu možemo komunicirati i dobiti njihovo znanje, savjet koji nam pomaže u otkrivanju svog životnog puta i njegovog značenja.
Srednji svijet, Yav je svijet ljudi, sadašnjost. Svijet u kojem mi živimo. Odgovoran je za odnose s ljudima, životnim procesima, poslovnim, obiteljskim i ljubavnim pitanjima.
Donji svijet, Nav svijet je svijet umrlih predaka koji još trebaju odraditi neke zadatke kroz svoje potomke. Njihova priča još nije gotova. Svijet Nav pomaže u aktiviranju energija Zemlje, Vode, Vatre, Zraka.
Same vježbe su kombinacija pokreta preuzetih iz slavenskih plesova, yoge, a izvode se polako i svjesno, dok se ples radi tako da isključimo svjesno. Uz svaku vježbu imamo simbol koji je zapravo nešto što smo vidjele na stolnjacima, nošnjama naših baka i prabaka. Zagovor odnosno afirmacija kojima otključavamo naše kompleksne brave u podsvijesti, dovodimo ih u svjesno polje i naše iscjeljivanje se pokreće.
U čemu nam može pomoći praksa Bereginja?
Rad sa Bereginjama pomaže nam identificirati obiteljske scenarije koji se ponavljaju, prenose i onemogućuju naš razvoj. Sjeme usamljenosti i nesloge u sudbini naših predaka čvrsto je ukorijenjeno u nama. Vrlo ih je teško iskorijeniti, oni su u polju nesvjesnog. Sustav od 27 Bereginja pomaže nam da nježno promijenimo polaritet porodičnih zadataka.. Pronalazimo način da nam bude vidljivo što je bilo sakriveno u našoj podsvijesti.
Naš životni tempo kao da oduzima s godinama ženi mekoću, gipkost. Imamo osjećaj da smo stalno u nekom grču i da ne živimo svoj puni potencijal.
Kristina Rastović (Foto: Privatna arhiva)
Bereginje nas izvlače iz tog načina životarenja i vraćaju nas na onaj iskonski ženski izvor koji nas puni snagom, regenerira nas, zacjeljuje.
Redovitim vježbanjem uviđamo njihovu slojevitost i dubinu, one djeluju na fizičkom, energetskom i emocionalnom tijelu.
Fokus je na ženskim dijelovima tijela: prsima, bokovima, abdomenu, bedrima. To su masažni pokreti koji prokrvljuju tijelo i vraćaju mu mekoću.
Prvo se tijelo treba naviknuti na nove pokrete, kada ih svjesno i redovito radimo počinjemo primjećivati mekoću u našim kretnjama, pomalo plesno se krećemo, tada se već otvaramo za ulaženje u energetski tok. Tu se počinju događati prekrasne i iscjeljujuće stvari.
Kome je namijenjena ova praksa?
Bereginje mogu raditi sve žene, one se prilagođavaju fizičkom, emocionalnom i energetskom stanju žene.
Ono gdje ja rastem i dobivam poticaj za rad sa ženama su njihovi dojmovi. Neke si napokon dopuštaju da kroz suze iscijele zarobljene i zaključane emocije, imaju potrebu na nježan i pravedan način poraditi na nekom obiteljskom odnosu, partnerskom odnosu, počinju raditi na oslobađanju svoje kreativnosti i općenito kako vide sebe i što doprinose svijetu oko sebe.
Fokus je na ženskim dijelovima tijela: prsima, bokovima, abdomenu, bedrima. To su masažni pokreti koji prokrvljuju tijelo i vraćaju mu mekoću
Više puta se pokazalo da je iscjeljujuće kad jedna priča svoj dojam i svoje iskustvo koje druga nije u tom trenu spremna izgovoriti pred drugima. Žene se oslobađaju jedna kroz drugu, pružaju podršku jedna drugoj, stvara se zajedništvo, a često i divna prijateljstva.
Jedna od mojih polaznica osjetila je nadahnuće da joj to bude tema za diplomski rad na Odsjeku za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta. Svaku njihovu riječ iščitavam često s radosnim osmijehom na licu, zaključuje Kristina Rastović.
Kristinin rad možete popratiti na njenim društvenim mrežama.