Čovjek koji nije mogao šutjeti
Čovjek koji nije mogao šutjeti (Foto: PR)
Kultura & zabava

"Čovjek koji nije mogao šutjeti" u najužoj selekciji za nagradu Oscar

18-12-2024 Piše Hina
komentari

Kratkometražni igrani film redatelja i scenarista Nebojše Slijepčevića “Čovjek koji nije mogao šutjeti” uvršten je na shortlistu od 15 kratkometražnih igranih filmova iz cijeloga svijeta u utrci za nominaciju za nagradu Oscar Američke akademije filmske umjetnosti i znanosti.

U konkurenciji od 180 naslova koji su bili kvalificirani za nominaciju u kategoriji kratkometražnog igranog filma, članovi Američke akademije filmske umjetnosti i znanosti odabrali su svega 15 za najužu selekciju filmova koji će se razmotriti za nominaciju.

U trendu Andrej Plenković s obitelji u posjeti Papi Lavu XIV. Elegantno izdanje Pogledajte elegantnu kombinaciju Ane Maslać Plenković za posjet Papi Ulična moda u centru Zagreba - 12 I visoke čizme Trudnica iz Zagreba vrhunski se sredila, nosi najpoželjniju zimsku haljinu, i to kratki model Božićni kolačići Nema čega nema Za vas smo složile bogat popis recepata za božićne kolače, sitne i kremaste

Kvalifikaciju za nominaciju za nagradu Oscar film Čovjek koji nije mogao šutjeti ostvario je zahvaljujući trima priznanjima Zlatnoj palmi na Filmskom festivalu u Cannesu, Grand Prixu na Međunarodnom filmskom festivalu u Melbourneu te uvrštenju u selekciju festivala Manhattan Short.

Vijesti stižu nakon što je film Nebojše Slijepčevića osvojio europskog Oscara tj. Europsku filmsku nagradu (EFA) za najbolji kratkometražni film na 37. svečanoj dodjeli godišnjih priznanja Europske filmske akademije.

Film je uvršten i na listu odabranih filmova koji su u utrci za nominaciju za Nagradu ​César koju dodjeljuje francuska Akademija filmske umjetnosti i tehnike, navodi se u priopćenju.

Čovjek koji nije mogao šutjeti od svjetske premijere na Filmskom festivalu u Cannesu, gdje je osvojio Zlatnu palmu, prikazan je dosad na više od 80 festivala diljem svijeta.

Dobitnik je i brojnih priznanja, poput Grand Prixa na Međunarodnom filmskom festivalu u Melbourneu, nagrade publike na Međunarodnom festivalu Kurzfilmtage Winterthur, nagrade za najbolji film na Euro-Balkan Film Festivalu u Rimu, najboljeg glumca na Sulmona film festivalu (SIFF), najbolju fotografiju (Gregor Božič) na Filmskom kratkometražnom festivalu u Bukureštu.

Film govori o istinitom događaju i herojskom djelu jednog pojedinca sredinom '90-ih kada su u Štrpcima u BiH naoružane srpske paravojne snage zaustavile vlak s 500 putnika na relaciji Beograd-Bar te počinile ratni zločin pogubivši 19 muslimana. Tome se suprotstavio samo Kaštelanin Tomo Buzov, umirovljeni časnik JNA.

Scenarij za film napisao je redatelj Nebojša Slijepčević. Uloge u filmu nose Goran BogdanAlexis Manenti.

Čovjek koji nije mogao šutjeti nastao je u produkciji kuće Antitalent. 

Nominirani filmovi bit će objavljeni 17. siječnja 2025. godine, a svečanost dodjele nagrade Oscar održava se 2. ožujka u Los Angelesu.

Čovjek koji nije mogao šutjeti Čovjek koji nije mogao šutjeti (Foto: PR)

Slučajna raskoš prozirnog vodenog rebusa Veliki uspjeh: U utrku za Oscara ušao i hrvatski animirani film

Pročitaj još
Pročitaj još