Uobičajeni protokol, naime, nalaže da žene na audijenciju dolaze u skromnim, crnim haljinama, pokrivenih ramena, osobito ako je audijencija u zatvorenom prostoru. Nekada je obavezan dio protokola bio i veo, ali s godinama je došlo do popuštanja ovog pravila.
Također, postoji i iznimka, odnosno "privilegija bijele boje" prema kojoj katoličke kraljice i princeze na na privatne audijencije, kanonizacije, beatifikacije i posebne mise smiju nositi bijelu boju.
Ipak, dame koje imaju ovu privilegiju ne koriste je svaki put što je odabirom crne haljine potvrdila princeza Charlene.
Gornji dio i rukavi njezine haljine s lađa izrezom napravljeni su od prozirnog materijala. Haljina midi dužine stegnuta je u struku dok se donji dio širi u suknju A-kroja. Princeza je uz haljinu nosila i crni veo te krunicu za zlatnim križem, kao i bež salonke na visoku potpeticu.
Inače, princeza Charlene rođena je i odrasla u protestantskoj obitelji, ali je postala rimokatolik u travnju 2011. godine. Govoreći o preobraćenju, rekla je da je odluku donijela jer je pronašla snagu u vjeri, kao i da je to dio tradicije obitelji Grimaldi.
Ovo nije njezin prvi posjet Vatikanu. Na susret s Papom 2016. godine stigla je u potpuno bijeloj kombinaciji, kao jedna od sedam osoba kojima je dopušteno nositi tu boju tijekom susreta s papom Franjom.