Dobro je znati i razliku između lavande i lavandina, križanca lavande, koji se često miješaju. Prava lavanda cvijeta dvaput godišnje, od lipnja do rujna. Grm je okrugli i visine do 60 centimetara, a u razdoblju cvatnje visina grma iznosi do 120 centimetara. Prava lavanda koristi se za dobivanje kvalitetnog eteričnog ulja, u prehrani i kozmetici.
Lavandin cvate od srpnja. Grm u cvijetu je obješenog oblika, veličine 80 do 120 centimetara, a prilikom cvatnje iznosi i do 150 centimetara. Ulje od lavandina je mirisom slično lavandi, ali oštrije ponajviše zbog veće količine kamfora. Kamfor se inače koristi kao podražajno sredstvo srčano-žilnoga sustava zbog čega treba pripaziti s upotrebom lavandina u prehrani.
S druge strane, ima jače antibakterijsko djelovanje na kožne infekcije, za razliku od prave lavande, pa se češće koristi u kozmetici od lavande.
Sami vrlo lako možete napraviti ulje za tijelo od lavande koje se koristi za ublažavanje grčeva i nervoze kao i za njegu i obnovu kože. Kao baza najčešće se koristi maslinovo ili suncokretovo ulje. Maslinovo se ulje za razliku od suncokretovog puno teže upija u kožu, ali suncokretovo nije toliko hranjivo kao maslinovo, pa je na vama da izaberete.
Ulje za tijelo od lavande - sastojci:
- bazno ulje (maslinovo ili suncokretovo)
- cvjetovi lavande
Postupak:
- Čistu staklenku do dvije trećine napunite cvjetovima lavande te do vrha prelijte uljem.
- Staklenku stavite na sunčano mjesto te je narednih mjesec dana svaki dan lagano protresite.
- Nakon mjesec dana ulje procijedite kroz gusto sito ili gazu, čime ćete dobiti čisto ulje bez ostataka bilja.
Savjet: Poželjno je nakon dva do tri dana ulje bez mućkanja još jednom procijediti kako bi se izbjeglo mutno ulje s talogom. Dobiven pripravak čuvajte na tamnom i hladnom mjestu (nije potrebno čuvati ga u hladnjaku) i iskoristite u roku godine dana.