Žena koja će ispisati povijest Saudijske Arabije je Rayana Barnawi, mlada astronautkinja koja će se u drugom kvartalu ove godine, u pratnji astronauta Alija Al-Karnija, zaputiti na desetodnevnu svemirsku akciju.
Ondje će se pridružiti posadi svemirske misije AX-2, a nakon misije, Rayana će imati priliku nastaviti školovanje u sklopu Saudijskog programa ljudskih svemirskih letova.
U AX-2 Rayana neće biti jedina žena. Ondje će je već dočekati iskusna Peggy Whitson, bivša NASA-ina astronautkinja koja će obaviti svoj četvrti let do Međunarodne svemirske postaje.
Ljudski svemirski let simbol je izvrsnosti i globalne konkurentnosti svake države, i to u brojnim područjima, kao što su tehnologija, inženjerstvo, istraživanje i inovacije.
Poslati dvije osobe iz iste zemlje u Međunarodnu svemirsku postaju – povijesni je događaj, ističu iz Saudijske novinske agencije (SPA).
Za promjenu radikalnih zakona u Saudijskoj Arabiji, zaslužan je Princ Mohammed bin Salman, koji je već unio brojne pozitivne promjene u živote žena u toj arapskoj državi. Na vlast je došao 2017. i počeo se zalagati za veća prava i slobode žena. Samo godinu dana nakon što je došao na vlast, žene su napokon sjele u automobile i napravile svoje prve kilometre.
Ubrzo su dobile i pravo na putovnicu, koje je uključivalo i mogućnost samostalnog putovanja u inozemstvo, te više nisu morale tražiti dopuštenje muškog skrbnika za samostalni život u stanu ili kući.
U novije vrijeme Saudijska Arabija je dopustila i pobačaj, ali također uz dopuštenje muškog skrbnika i odobrenja Centra za reproduktivna prava.
Bez obzira na to, zemlja je još uvijek nevjerojatno stroga prema ženama. Muški rođak i dalje mora dati dopuštenje za stupanje u brak, početak bilo kakvog poslovanja, bilo vlastitog ili u nekoj korporaciji pa čak i za pristup skloništu za zlostavljane žene u obitelji.
Uska odjeća i prozirni materijalni, ondje su također strogo zabranjeni, isto kao i upečatljivi make-up.