No to nije nešto što je nastalo tek tada –prve lamete sežu u daleku povijest. Prvotno su imale modnu namjenu za ukrašavanje odora i haljina, a tek su se potom prenijele i na božićna drvca.
Prema dostupnim zapisima, smatra se da su lamete nalik onima kakve danas znamo prvi put korištene u Nürnbergu u Njemačkoj 1610. godine, a izvorno su bile izrađene od usitnjenog srebra. I
deja je bila da metal što čarobnije odražava svjetlucanje svijeća i plamena te tako stvara još posebnije ozračje. S obzirom na materijal od kojeg su bile izrađene, i to kod lokalnih zlatara, nisu bile dostupne velikom broju ljudi.
Također, metoda izrade imala je svoje manjkavosti, pa bi srebro lako potamnilo, osobito kada bi došlo u kontakt s otvorenim plamenom. Takva ograničenja zahtijevala su ponovno razmišljanje o pristupačnim materijalima, što je bilo masovno prihvaćeno diljem Europe.
U začecima 20. stoljeća lamete su se izrađivale od bakra, aluminija i olova. Iako su imale taj „wow efekt“, takve su lamete bile kratkog vijeka. Aluminij je vrlo zapaljiv i predstavljao je je ozbiljnu opasnost u domu, a bakar je bio vrlo tražen tijekom Prvog svjetskog rata, što znači da božićni ukrasi nisu bili prioritet za njegovu upotrebu.
![]()
Lamete svakom drvcu daju poseban, nostalgični sjaj.
No olovo se zadržalo neko vrijeme i postalo iznimno popularno. Posebno su bile popularne lamete njemačke tvrtke koja je imala patent za njih, poznate pod nazivom Stanniol Lametta, što u prijevodu znači 'mala oštrica'.
Većina današnjih šljokica izrađena je od plastičnog polimera, kao što je polivinil klorid (PVC) koji svoj sjaj dobiva izvlačenjem u tanak sloj metalne boje, poput aluminijske folije.
Metalizacija uključuje zagrijavanje i isparavanje odabranog metala pod vakuumom i kondenzaciju na plastiku. To doprinosi i njihovoj maloj gramaži, pa ne opterećuju grane drvca kao što je to bilo s originalnim lametama od srebra.
S obzirom na to da i ovogodišnji trendovi ukrašavanja drvca jednim dijelom sežu u naša nostalgična, šarena djetinjstva, lamete će se opet naći i na našem drvcu.
20 fotografija koje će vam dati ideju kako blagdanski dom ukrasiti božikovinom