Znaš, ona ti ne može imati dijete.
Jadan on, oženio je jalovu. Trude se, a ona nikako ne može ostati trudna.
Pogrešnu je oženio, jadna ne može roditi.
Poznato? Ako poznajete par kojem ne uspijeva da postanu roditelji, vjerojatno ste negdje čuli kako ONA IMA PROBLEM ili kako je PROBLEM U NJOJ. I ja sam ga čula, više puta, za sebe. Sasvim je nebitno koji je problem bio kod nas, bitno je da moj suprug nikad nije dobio ni pitanje ni komentar da je problem u njemu Ekskluzivno su nam izražavali žaljenje jer JA ne mogu začeti i roditi. ŽENSKO JE KRIVO.
Žensko uglavnom NIJE KRIVO. (Ne sviđa mi se taj termin da je netko kriv, nema tu krivnje, postoji samo zajednički problem koji se rješava.)
Evo malo statistike:
• U trećini slučajeva problem je kod muškarca.
• U drugoj trećini slučajeva problem je kod oboje.
• U trećini slučajeva problem je kod žene.
• U manjem dijelu slučajeva ne zna se uzrok.
Dakle, nema govora da je problem kod nemogućnosti prirodnog začeća isključivo ili većinski ženski problem. No odrasli smo vjerujući u to.
Prije kad se nije moglo znati u čemu je problem, ljudi su uglavnom upirali prst u mladu i govorili "jalova je". U selu su je gledali kao bolesnu, a muža joj sažalijevali. Nažalost, nismo se mnogo pomaknuli s te perspektive.
Pisala sam već o tome, kako sam u bolnicama tijekom zahvata upoznala brojne žene koje su skrivale da idu na IVF postupak, a najčešći razlog jest što su trebali skrivati da je problem bio u muškarcu, odnosno njegovim spermijima.
Jedan je par lagao svojima da idu na putovanje, a proveli su dva tjedna u Zagrebu na IVF postupku. Lagali su jer muškarac nije htio da se u njegovu malom mjestu sazna da je "on taj koji ne može napraviti dijete".
Drugi par odlazak je skrivao od njegovih roditelja, koji su optuživali snahu da ne može začeti i nagovarali sina da se rastavi i nađe drugu koja će mu moći roditi. Kako je sin znao da mu ponovna ženidba neće pomoći, pristao je otići na IVF, također pod uvjetom da njegovi roditelji to nikad ne saznaju.
• Dob: Ako muškarac ima više od 40 godina, par ima veću vjerojatnost da će imati problem.
• Pretilost: Debljina igra veliku ulogu u zdravlju muškarca, pa tako i u spolnom zdravlju.
• Pušenje: Pušači ima manji broj spermija, a pušenje može oštetiti DNK sperme, što dalje rezultira smanjenom fertilnošću te višom stopom pobačaja.
• Alkohol: Jedno pivo tu i tamo ne smatra se problematičnim, no svakodnevno ispijanje alkohola povezano je s lošijom kvalitetom spermija i smanjenom razinom testosterona.
• Visoke temperature: Pretjerano izlaganje visokim temperaturama, poput korištenja saune ili jacuzzija, može znatno smanjiti broj spermija. Smanjite te aktivnosti netom prije odnosa.
• Ako je muškarac osjetljiv na gluten i ne hrani se zdravo.
• Ako muškarac ima varikokelu, proširenje vena koje odvode krv iz sjemenika (svaki 6. muškarac ima taj problem!).
Ima još rizika, no nabrojila sam najčešće.
Ono što je strašno, a o čemu se ne govori jest ogroman porast problema neplodnosti kod muškaraca.
Muška neplodnost sve je veći problem. Prvi indikatori smanjenja muške plodnosti pojavili su se 1970-ih, a od tada se broj spermija kontinuirano smanjuje te je tijekom 40 godina istraživanja primijećeno da se muška plodnost smanjila za nevjerojatnih 52,5 posto. Izvor je ovo istraživanje na koji se poziva i Wikipedija u svom članku "Male infertility crisis", nisam to izvadila s nekog hejterskog "ženskog" portala.
Teško je objasniti da žena nije ništa manje žena ako ne može začeti niti da je muškarac veći muškarac ako uspije napraviti dijete. Znam puno slabića koji su začeli dijete slučajno.
Muškarcima je možda teško prihvatiti da je problem kod njega, a zamislite kako je tek ženi! Čak i ako je problem u muškarcu, žena je ta koja mora prolaziti kroz sve postupke, hormonske injekcije, aspiracije i transfere! Da, dobro ste pročitali.
Malo više poštovanja za žene, molim. I malo manje upiranja prstom. Nismo mi jadnice, mi smo borci!