Stavka koja se uvijek ističe kao jako bitna za sreću u vezama i brakovima je zdrava, kvalitetna komunikacija. Komunikacija je širok pojam, a stručnjaci za odnose izdvojili su, između ostalog, i tri kumunikacijske vještine ljudi koji su obično u zdravim i sretnim vezama.
1. Traže ono što trebaju i žele
Pitati znači tražiti nešto. Kada iznesete svoj zahtjev na njega možete dobiti dva odgovora - da ili ne. Treća opcija je možda, odnosno nastavak pregovora.
Međutim, kada nekome date infromaciju što želite, odnosno što trebate dajete im i priliku da ta osoba to i ispuni.
Naravno, može se dogoditi da se ono što tražite ili želite proglasi neadekvatnim, ali to nije kraj svijeta.
Dobro je drugoj strani reći želje i potrebe bez obzira na koji način će se situacija dalje razvijati. Vama će biti lakše jer ćete skinuti određeni teret, a zdrava komunikacija je ta koja će dovesti do nekog dogovora.
Ono što morate imati na umu je da nije isto tražiti i zahtijevati nešto. Kada nešto zahtijevamo samo jedan odgovor nam je prihvatljiv - da.
Međutim, u zdravoj komunikaciji bitno je znati reagirati na bilo koji odgovor koji dobijete jer možda postoji prostor za nastavak pregovaranja.
U svakom slučaju, traženje nije jamstvo da ćete zadovoljiti svoje potrebe, ali mogućnost da će se to dogoditi mnogo je manja ako ne izgovorite ono što želite.
2. Znaju razlikovati potrebe i želje
Koliko puta ste rekli da nešto trebate, a znali ste i sami da zapravo nije stvar potrebe nego želje. Traženje svega što želimo može nam se obiti o glavu.
Svatko od nas vjerojatno ima dugu listu želja. Popis onoga što stvarno trebamo je puno, puno kraći. Ako nemamo stvari koje su nam potrebne, svakodnevnica će nam vjerojatno biti teška.
Za zdravu vezu bitno je da znate napraviti razliku između želje i potrebe. Na taj način moći ćete tražiti ono što vam je stvarno potrebno. Prilikom iznošenja zahtjeva budite precizni i drugoj strani jasno dajte do znanja zašto nešto trebate. Na taj način vaš partner sigurno će pokazati razumijevanje i pomoći vam da dođete do onoga što trebate.
3. Nude pomoć
Naša spremnost da pomognemo drugima kako bi oni zadovoljili neke svoje potrebe također je važna. Bez spremnosti da pomognemo u odnos se može uvući loša energija i pojaviti ljutnja.
Što znači ponuditi pomoć nekome? To znači dati im svoju podršku, vrijeme i resurse kada je to potrebno. Velikodušnost s obje strane vezi pomaže da raste. Zato je bitno obraćati pažnju na sve što se događa s našim voljenima i kada nam se učini potrebnim izreći rečenicu "mogu li ja nešto učiniti?" ili "izgledaš kao da bi ti dobro došao zagrljaj".
Velikodušnost znači da pružimo nešto nekome raširenih ruku, a na drugoj strani je odluka hoće li to ueti.
Zaključno - tri su komunikacijski vještine koje pomažu vezi da bude zdrava. Na vama je sada da procijenite imate li ih, trebate li na nekim stvarima poraditi, može li se vaš odnos promijeniti na bolje ako uvedete neke promjene...