Empatiju možemo definirati kao sposobnost razumijevanja tuđih osjećaja, poistovjećivanja s njima te dijeljenja osjećaja s drugima. Ona je srce svake veze, a bez nje se pojedinci ne mogu istinski vezati jedno za drugo.
Do ovih saznanja došli su još dr. John Bowlby i dr. Mary Ainsworth istraživajući ponašanja beba i njihovih roditelja. Štoviše, istraživanje je pokazalo da su djeca čiji roditelji nisu bili suosjećajni kasnije u životu imali problema s povezivanjem s drugima, pogotovo u kontekstu ljubavnih odnosa.
Ljudska su bića stvorena za građenje veza, a empatijama im je vrlo važna. Ako jedna osoba ne suosjeća s drugom, šalje joj poruku da ju ne poštuje. Veza tada postaje nestabilna te se s vremenom raspada.
Empatija je važna kod oba spola, no istraživanja pokazuju da su žene nagonski suosjećajnije. Upravo zato u vezama često osjećaju kao da nisu dovoljno voljene.
Empatija se može razviti, a pokušaj građenja ove važne ljudske osobine kod muškaraca smatra se pozitivnim korakom u pravom smjeru prema boljoj i kvalitetnijoj vezi, potvrdila je studija Udruženja američkih psihijatara s istraživačima s Harvarda i koledža Bryn Mawr.
Čak i ako muškarac nije empatičan, njegova želja da suosjeća s partnericom učinit će je sretnijom i zadovoljnijom.