Unatoč povećanju svijesti javnosti i postupnom unapređenju zakonodavnog okvira statistika o broju žrtava još je uvijek razočaravajuća. Žrtve nisu samo žene, već je i gotovo četvrtina djevojaka u dobi između 15 i 19 godina doživjela seksualno i/ili fizičko nasilje u adolescentskim vezama.
Nasilje se dodatno intenzivira na internetu i društvenim mrežama, gdje je gotovo 77 posto žena i djevojčica doživjelo neki oblik uznemiravanja. Budući da u Hrvatskoj ne postoji sustavan pristup obrazovanju koje bi im pružilo znanje o tome što nasilje jest i kako ga spriječiti, upravo mlade djevojke postaju lake mete – i u stvarnom svijetu i online.
Suzbijanje nasilja zahtijeva sustavan i sveobuhvatan pristup prevenciji. U okviru aktualnog obrazovnog sustava mlade se ne podučava kako prepoznati i reagirati na nasilje, zaštititi se ili pomoći i pružiti podršku žrtvama. Ne razgovara se ni o tome kako izgraditi kvalitetne, ravnopravne veze. Stoga CESI, uz podršku drugih udruga i raznih stručnjakinja i stručnjaka, već godinama zagovara uvođenje sveobuhvatne seksualne edukacije u škole, koja će učenicama i učenicima približiti temu i doprinijeti suzbijanju rodno utemeljenog i seksualnog nasilja, navodi Nataša Bijelić, stručna suradnica udruge CESI.
CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje je feministička, neprofitna udruga koja se zalaže za unapređenje društvenog položaja žena, ostvarenje rodne ravnopravnosti te provođenje svih zakona i instrumenata za zaštitu ljudskih prava.
Kampanjom #Zaštošutimo 3.0 upozorava na manjak zdravstvenih tema u školskom kurikulumu, pogotovo kada je riječ o seksualnosti, samopoštovanju, uvažavanju drugih i poštivanju granica. Cilj kampanje je uvođenje sveobuhvatne seksualne edukacije u zagrebačke škole, koja će mladima pružiti potrebne alate za izgradnju kvalitetnih odnosa. Unatoč formalnoj podršci koju je iskazao još prije dvije godine, Grad Zagreb i dalje nije poduzeo stvarne korake za uvođenje sveobuhvatne seksualne edukacije u škole kojima je osnivač.