Najveća nedoumica jest pitanje:
Ulazi li dnevni boravak u sobnost stanova?
Kako bismo dobili odgovor na to pitanje, razgovarali smo s profesorom arhitekture i zamjenikom gradonačelnika Grada Zagreba Lukom Korlaetom te predsjednicom Hrvatske komore arhitekata Rajkom Bunjevac.
Luka Korleat potvrdio je da dnevni boravak ulazi u sobnost stanova.
Zašto je to pitanje u Hrvatskoj tako nejasno?
Dvoznačno tumačenje pojma sobnosti (ulazi li boravak ili ne) proizlazi iz raznih propisa koji su tijekom vremena sobnost tretirali na različite načine (boravak se u nekima od njih ubrajao u sobe, a u nekima ne).
Ako kažemo da idemo razgledati dvosoban stan, možemo očekivati da ćemo ondje pronaći jednu spavaću sobu i dnevni boravak.
Jedini aktualni propis koji to regulira jest Pravilnik minimalnih tehničkih uvjeta za projektiranje i gradnju stanova iz Programa društveno poticane stanogradnje. Čak su i razne verzije tog pravilnika varirale u tom (nomenklaturnom) smislu, objasnio nam je profesor Korlaet.
Kako bi nam bilo jasnije što je to zapravo dvosobni stan, razgovarali smo s predsjednicom Hrvatske komore arhitekata Rajkom Bunjevac.
Što je dvosoban stan?
Mi dvosobni stan označavamo kao stan koji ima dnevni boravak i jednu spavaću sobu.
Tradicionalno su stanovi imali stambenu kuhinju i određeni broj soba uz stambenu kuhinju, govori nam Rajka Bunjevac.
Kasnije, razvojem stanovanja, jedna od tih soba postala je dnevni boravak jer su kuhinje bile sve manje i prestale su biti stambene kuhinje, ondje se nije boravilo, nego se tamo samo pripremala hrana, a boravilo se u jednoj od soba.
Iako u nekim drugim zemljama to nije tako, i u sobe se uračunavaju samo spavaće, kod nas još uvijek možete očekivati da se dnevni boravak uračunava u sobnost stanova.
Provjerite koji su najvažniji savjeti za kupnju prve nekretnine.