1. Smanjite unos natrija
Sol djeluje poput magneta na vodu u našem tijelu i tako je zadržava u organizmu u prevelikim količinama.
Čak i ako mislite da ne prekoračujete preporučenu količinu natrija od 2300 miligrama dnevno, možda se ipak varate. Naše tijelo treba 200 miligrama natrija da bi funkcioniralo. Sol se krije u jako puno namirnica, naročito u hrani koja se poslužuje u restoranima jer je riječ o jeftinom pojačivaču okusa.
Nadalje, neki ljudi osjetljiviji su na sol od drugih. Kako biste znali jeste li među njima, napravite mali test: jedan sat nakon što ste pojeli obrok bogat natrijem pogledajte svoje prste. Ostavlja li vam prstenje tragove ili imate osjećaj da su prsti natečeni? Primijetite li natečenost na prstima, to može biti znak da ste osjetljivi na sol.
2. Smanjite unos ugljikohidrata
Kao i sol, i ugljikohidrati mogu uzrokovati zadržavanje viška vode u tijelu. Kada konzumirate ugljikohidrate, a ne koristite ih odmah za stvaranje energije, vaše tijelo pretvara ih u glikogen koji se sprema u mišiće za energiju.
Čisti glikogen čini oko jedan posto mišićne mase te oko osam posto jetrene mase. Sa svakim gramom glikogena koji se taloži na tim mjestima dobijete i višak od oko 2,7 grama vode.
3. Pijte više vode
Kada konzumirate previše soli, tjelesne stanice "popiju" (i zadrže), svaku kapljicu vode koju nađu u organizmu. Žedne stanice prevare tijelo da misli da nije žedno, čak i kada je zapravo dehidrirano. Stoga, ako mislite da ste pretjerali sa soli u jelu, svakako popijte više vode nego inače.
Osim toga, ako ne pijete dovoljno vode, tijelo će zadržati vodu koja je već u tijelu kako bi spriječilo ozbiljnu dehidraciju. Jedna studija također je dokazala da konzumiranje pola litre vode prije jela potiče mršavljenje.
4. Uzmite magnezij kao nadomjestak prehrani
Jeste li znali da na prvi dan menstruacije žena zadržava najviše vode u tijelu? Kako ciklus ide dalje, hormoni koji kontroliraju zadržavanje vode vrate se u normalu. Brojka na vagi tada može biti obeshrabrujuća, ali to je zapravo mjera mnogih stvari koje se događaju u tijelu, ne samo tjelesne težine. Mlađe žene pogotovo se mogu osjećati naduto prije i tijekom menstruacije.
Kod smanjivanja osjećaja nadutosti uzrokovanog hormonima pomoći može magnezij kao nadomjestak prehrani. Studija objavljena u časopisu Journal of Women’s Health ustanovila je da uzimanje magnezija od 200 miligrama tijekom menstruacije može smanjiti naticanje, nadutost i dobivanje na kilaži.
5. Konzumirajte više kalija
Razmišljajte o kaliju kao o yinu za natrijev yang. Istraživanje objavljeno u American Journal of Kidney Disease povezalo je konzumiranje većih količina kalija s manjom količinom natrija u bubrezima, a time i s manjim zadržavanjem vode u tijelu i nižim krvnim tlakom.
Dnevna je prepruka 4,7 grama kalija dnevno, a ovo je pet znakova da tijelu nedostaje kalija. Osim što ćete izgubiti nešto kalorija (oko 100 kalorija u 20 minuta za osobu od 70 kilograma), više hodanja u svakodnevnom životu pomoći će i da se lakše riješite viška vode. Izbjegavajte predugo sjediti ili stajati na istom mjestu jer tijelo tada također više zadržava vodu. Radite li sjedeći posao, pokušajte svakih sat vremena prošetati barem pet minuta.
6. Vježbajte
Što je vježbanje intenzivnije, to će višak vode lakše odlaziti iz tijela. Ne samo da ćete tjelovježbom visokog intenziteta sagorjeti više glikogena, već ćete pokrenuti i limfne čvorove. Umjerena do energična tjelovježba stimulira krvotok i limfnu tekućinu koji pomažu u uklanjanju viška vode iz ekstremiteta.