Uzgajan za vuču teških tereta, trčanje i prelaženje ogromnih udaljenosti, aljaški malamut najbolji je pas za hladno vrijeme. Dolazi s Aljaske te je najstariji i najveći među arktičkim psima koji se koriste za vuču sanjki i ostale vrste prijevoza. Predivni gorostasi posebni su po mnogočemu, a ako razmišljate o udomljavanju jednog, pročitajte sljedeće retke i saznajte nekoliko zanimljivosti o njima.
1. Vrlo lako mogu nadmudriti čovjeka
Aljaški malamut jedna je od najvećih i najsnažnijih pasmina pa treba biti oprezan, posebno ako su u doticaju s djecom. Neki izvori govore da su malamuti odlične dadilje, no stručnjaci napominju da ih ne treba ostavljati nasamo s malom djecom, ponajviše zbog snage i veličine, ali i zaigranosti – koja se ponekad može pretvoriti u grubu igru. Po njihovoj njuškici ćete vrlo lako vidjeti da im nešto ne odgovara, a njihova inteligencija omogućit će im da si sami stvore uvjete kakve žele.
Graciozni psi najveća su vrsta među arktičkim psima (Foto: Shutterstock)
2. Stalno bi se igrali
Radna pasmina po prirodi voli biti zaposlena, stoga nisu dobar izbor ako živite u malom stanu. Treba im prostor za trčanje i igru, a preporuka je barem 90 do 120 minuta igranja na svježem zraku kako bi malamut bio zadovoljan.
Stalno bi se igrali i trčali pa nisu pravi izbor za mali stan (Foto: Shutterstock)
3. Uživaju u tretmanima ljepote
Njihova debela, vodootporna dlaka zahtijeva stalnu brigu i pažnju. Treba ih se četkati kako bi dlaka ostala zdrava, a važno im je redovito prati zube, rezati nokte i čistiti uši. Iako je neke njuškice na ove tretmane teško natjerati, s malamutima tu nema problema.
Veći su od haskija, ali su vrlo slični (Foto: Shutterstock)
4. Najsretniji su u obitelji
Malamuti su psi iz čopora. Dobro će se snaći vani, ali najsretniji će biti u kući, sa svojom obitelji. Njihova privrženost nema granica pa će vam svakodnevno pokazati ljubav i zahvalnost za sve što radite za njih. Kako bi bili ravnopravni članovi obitelji, treba rano krenuti sa socijalizacijom – kako s ljudima, tako i s drugim životinjama.
Najsretniji su u obitelji (Foto: Shutterstock)
5. Treba im osigurati prostor za kopanje
Malamuti obožavaju kopati, a u tom ih naumu malo tko može zaustaviti. Ako im se pojavi želja za kopanjem rupe – oni će svoju želju najvjerojatnije ostvariti. Zato, ako imate priliku, bilo bi im dobro osigurati mjesto na kojem im je dozvoljeno kopati rupu.
Aljaški malamut obožava hladnoću (Foto: Shutterstock)
6. Nisu baš dobri psi čuvari
Malamuti su prijateljski raspoloženi pa bi mogli dotrčati do lopova, mahati repom i tražiti dnevnu dozu maženja. Stoga baš i nisu dobri psi čuvari, iako na prvi pogled njihova veličina može izgledati zastrašujuće.
Nisu baš dobri psi čuvari (Foto: Shutterstock)
7. Talentirani pjevači
Malamuti vrlo malo laju, ali zato ponekad imaju glasne nastupe u kojima neprestano zavijaju. To je, također, jedan od razloga zašto nisu dobri psi čuvari – jer nemaju sposobnost gromkog laveža.
Aljaški malamut (Foto: Shutterstock)
Pasmina pasa mekana poput oblaka koja se ponekad ponaša kao maca +11