Vitaminski sastav žitarica, orašastih plodova i mahunarki tijekom klijanja naraste i do 20 puta više negoli što plod posjeduje u svojoj završnoj fazi dozrijevanja. Razlog je to zašto su klice sve češće na meniju brojnih u potrazi za zdravijim načinom života.
Osim povećanja vitamina, minerala i vlakana klijanjem se stvara i do sto puta više enzima negoli ih sadrži svježe voće i povrće
Zanimljivo je kako se osim povećanja vitamina, minerala i vlakana klijanjem stvara i do sto puta više enzima negoli ih sadrži svježe voće i povrće. Osim toga procesom rasta izdanaka minerali se vežu uz bjelančevine čime je olakšana njihova apsorpcija u tijelu.
>>10 najzdravijih namirnica na svijetu
Klice koje možete sami uzgajati kod kuće:
- od orašastih plodova badem i lješnjak
- sjemenka lana, sezama, suncokreta
- od žitarica isporbajte pšenicu, raž, zob i kvonoju
- kupus, mrkva, brokula, celer, špinat pokrivaju skupinu povrća
- od mahunarki cijenjene su klice leće, slanutka i azuki graha
Sastav i djelovanje klica
Klice iz svih spomenutih skupina sadrže visoke količine bjelančevina, željeza, vitamina C i A, sulfurafan i druge aminokiseline. Svaka klica ima ciljano djelovanje na organizam, klice leće djeluju kao diuretik, jačaju srce i imunološi sustav. Klice pšenice potiču metabolizam, otklanjaju stres i preporučuju se osobito u prehrani za djecu.
Svaka vrsta klica najbolja svojstva daje ukoliko je u jelo dodata prije same konzumacije, jer termičkom obradom klice gube hranjive vrijednosti
Primjena klica u prehrani
Kada je riječ o korištenju klica svaka vrsta najbolja svojstva daje ukoliko je u jelo dodata prije same konzumacije, jer termičkom obradom klice gube vrijednosti. Tako su kao dodatak sokovima odlične klice leće, izdanke slanutka, rotkvice i brokule poželjno je dodati u salate, juhe i sendviče. Klice kvinoje, zobi i raži ubacite u hladne juhe i nasjeckane u mliječne namaze.
Uzgoj klica kod kuće:
Važnost uzgoja klica kod kuće je sigurnost u proces klijanja bez štetnih kemikalija. Klice ne trebaju puno prostora uzgajaju se u staklenkama prekrivene gazama, na mračnom mjestu i idealnoj sobnoj temperaturi te neophodnoj vodi.
Svaka klica ima svoj period klijanja, a s obzirom da se on odvija u vlažnim uvjetima podložnim razvijanju mikroba pažnju treba posvetiti procesu čuvanja i koracima prije konzumacije. Klice je nužno isprati u vodi prije upotrebe, koristiti organsko sjeme i čuvati ih u hladnjaku.