Vitamin K potreban je u vrlo malim količinama, ali nužan je za proizvodnju ključnih bjelančevina koje su važne za zgrušavanje krvi za rad bubrega i metabolizam kostiju. Dolazi u dva oblika, kao vitamin K1, kojeg se može pronaći u lisnatom zelenom povrću poput špinata i kelja, te kao vitamin K2, koji se dobiva iz fermentirane hrane i prirodno se proizvodi u crijevnom traktu.
Budući da ljudsko tijelo proizvodi vitamin K i ne trebamo ga puno u prehrani, rijetko može doći do njegovog nedostatka. Štoviše , to je gotovo nemoguće za zdrave ljude koji se hrane uravnoteženo i raznoliko.
Prirodni izvori vitamina K su: kupus, špinat, brokula, avokado, kopriva, rajčica, grašak, soja, mrkva, krumpir, biljna ulja, riblje ulje, mlijeko, sir i alge.
Za odrasle od 19 i više godina, adekvatan unos vitamina K je 90 mikrograma dnevno za žene i 120 mikrograma dnevno za muškarce. Većina odraslih to lako može pojesti u jednoj porciji lisnatog zelenog povrća.
Međutim, određena zdravstvena stanja i lijekovi mogu spriječiti apsorpciju vitamina K, povećavajući tako rizik od njegova nedostatka, primjerice određeni antibiotici kada se uzimaju dulje vrijeme, odnosno više od nekoliko tjedana te gastrointestinalni poremećaji, poput celijakije ili ulceroznog kolitisa. Liječnici mogu propisati nadomjestak vitamina K ili antikoagulanse koji inhibiraju metabolizam vitamina K.
Dođe li do nedostatka vitamina K, iduća četiri upozorenja mogu upućivati na to. Liječnik će jednostavnom analizom krvi utvrditi radi li se zaista o deficijenciji.
1. Pretjerano krvarenje
Najočitiji znak nedostatka vitamina K je jako krvarenje iz posjekotine ili rane. Pogotovo ako se radi o manjoj ozljedi, ne bi trebalo dugo proći dok se krv ne zgruša. Međutim, ako rana pretjerano krvari i treba neko vrijeme da se krv zgruša, to može ukazivati na nedostatak vitamina K. U slučaju jačeg menstrualno krvarenje od prosječnog, također biste trebali potražiti savjet liječnika.
2. Lako stvaranje modrica
Većina ljudi automatski pomisli na nedostatak željeza kada im se na tijelu nasumično pojave modrice. Međutim, nedostatak vitamina K također može uzrokovati modrice jer taj nutrijent igra ključnu ulogu u zgrušavanju krvi. Niske razine ovog vitamina slabe krvne žile, zbog čega je vjerojatnije da će one pucati.
3. Slabljenje kostiju
Nedovoljna razina vitamina K u krvi može uzrokovati frakturu kuka, nisku gustoću kostiju, loše držanje, pa čak i osteoporozu. Nažalost, ovaj se simptom često zanemaruje jer se razvija postupno tijekom godina ili desetljeća. Zato je važno redovito raditi krvne pretrage kako biste pratili razinu hranjivih tvari u svom organizmu.
4. Crna ili krvava stolica
Crna stolica ne ukazuje uvijek na nedostatak vitamina K. Međutim, ako u stolici ima i krvi, to bi moglo ukazivati na deficijenciju jer je prekomjerno krvarenje najčešći simptom nedostatka vitamina K.