Siječanjska depresija, odnosno osjećaj melankolije i tuge, obuzima mnoge nakon što prođu prosinačka slavlja i moramo se vratiti u više-manje jednoličnu svakodnevicu. Hoću li se uspjeti držati svoje novogodišnje odluke i smršavjeti ili prestati pušiti? Kako će mi se novčanik oporaviti od blagdanskog trošenja? Pitanja su to koja muče mnoge, a odgovore možemo potražiti i na treningu 'Body Empathy', jedinstvenoj tehnici koja kombinira ples i psihologiju koja od ove godine postoji u Zagrebu
Fizička aktivnost, slažu se mnogi, najbolji je lijek protiv depresije, tuge, melankolije, bilo kojeg negativnog i nelagodnog osjećaja, a puno kretanja u kombinaciji s psihološkim radionicama pruža jedinstvena tehnika Body Empathy koju su osmislili kineziologinja Ana Kuhanec Brašnović, trenerica popularnog senzualnog fitnesa (S faktor) i psiholog Hrvoje Maleković.
'Danas u užurbanom svijetu, prepunom profesionalnih, obiteljskih i ostalih obaveza teško je pronaći vremena za sebe. Body Empathy tehniku preporučujemo ženama kako bi se osjećale zadovoljnije, sigurnije, samouvjerenije te da bolje funkcioniraju u svim svojim životnim ulogama', kaže Ana Kuhanec.
Donja dobna granica za Body Empathy je 18 godina, a gornje dobne granice nema. Nije potrebne nikakva fizička sprema niti kondicija jer radionice 'Emocija u pokretu', na kojima se trenira Body Empathy, nisu primarno usmjerene na postizanje dobre tjelesne forme već su psiho fizičkog karaktera, ističe Ana.Body Empathy može trenirati svaka žena starija od 18 godina, a gornje dobne granice nema. Ova jedinstvena tehnika povećava senzulanost i osjećaj za vlastito tijelo
Na Aninoj plesnoj radionici polaznice će upoznati kružne kretnje koje povećavaju senzualnost, osjećaj za vlastito tijelo i zadovoljstvo kroz sam proces tjelovježbe. Na Hrvojevim psihološkim radionicama upoznat će spoznajne procese koje će primjenjivati u praktičnom radu i svakodnevnom životu.
Svi koji na licu mjesta žele vidjeti kako Body Empathy izgleda mogu doći 13. veljače u 11 sati na 'teaser' trening u novootvoreni Ana ‘s Sensual fitness studio u Tomislavovoj 11 u Zagrebu.
No prije nego upoznate sve tajne Body Empathyja, evo kako se same možete motivirati u provođenju novogodišnjih odluka i postizanju sreće i zadovoljstva uz savjete Ane Kuhanec Brašnović i Hrvoja Malekovića:
1. Ne treba se povoditi za famom najdepresivnijeg dana, mjeseca ili godišnjeg doba, jer to ne vrijedi za svakoga.
'Osobno obožavam zimu i snijeg. Naravno ljepše je kad si negdje u planini i uživaš na godišnjem, no sreću treba vidjeti i u malim stvarima pa ako i ne možemo na skijanje ili u planine možemo uživati samo u snježnom pejzažu ili šetnji prirodom.
Meni osobno, koja često izbivam iz kuće i gotovo nikad nisam kod kuće, siječanj je idealan da se u slobodno vrijeme ušuškam u toplini doma uz obitelj, a za što ti ne treba novaca jer često siječanjsku depresiju povezuju s nedostatkom novaca nakon blagdana', ističe Ana.
2. Radite nešto što vas veseli u slobodno vrijeme, nebitno imate li ga puno ili malo.
Donesite odluku o zdravijoj prehrani i redovitom odlasku na tjelesnu aktivnost koju volite pa ćete s tom odlukom sigurno osjetiti psihofizičke promjene koje će itekako utjecati na vaše raspoloženje. Osjećat ćete se bolje i lakše se nositi sa stresom.
'Vježbanjem se smanjuje razina hormona kortizola koji uzrokuje stres, a podižu se adrenalin i razina hormona sreće (endorfini i serotonin). Nakon što odradim trening plesa od sat vremena na mom licu pojavi se osmijeh i teško da će ga išta skinuti', kaže Ana.
3. Naučite uživati u malim stvarima. Osvijestite koje su to male stvari koje vas čine sretnima.
'Što mene najviše čini sretnom? Trudim se da su to male stvari, no naravno nije to uvijek tako i svi smo najsretniji kada nam se postavljeni životni ciljevi uspješno vode k realizaciji. Nekad sam najsretnija bila kad sam u svoje slobodno vrijeme putovala, no danas kao majci su mi se i prioriteti promijenili pa je moja najveća sreća, osim mog osobnog uspjeha na poslu i u obitelji, svaki uspjeh moje 4-godišnje kćeri Eve Marie', priča Ana, a Hrvoje dodaje:
'Svoja sam stanja godinama proučavao tehnikom introspekcije i nakon dvadesetak godina predanog rada mogu reći da imam dobar uvid kako moje ponašanje, misli, a i okolina utječu na to kako se osjećam. Tijekom tog vremena prikupio sam listu od stotinjak stvari koje me vesele i trudim se često uzeti nešto s te liste, poput putovanja, glazbe ili meditacije.'