S jednostavnom, a moćnom promjenom možemo odmah početi mijenjati takav stil života – da jednostavno počnemo jesti sporije. Koliko teško to može biti? Uzimate manje zalogaje, žvačete svaki zalogaj sporije i dulje te dulje uživate u obroku.
Za svaki obrok trebat će vam samo nekoliko minuta više, a učinak može biti velik. Idućih pet promjena dogodit će se ako počnete jesti sporije:
1. Smršavjet ćete
Sve veći broj studija potvrđuje da ćete sporijim jedenjem unijeti manje kalorija, čak dovoljno manje da u godinu dana izgubite gotovo deset kilograma, a da ne radite ništa drugačije ili jedete drugačiju hranu nego inače. Razlog je taj što našem mozgu treba oko 20 minuta da registrira da smo siti. Ako jedemo brzo, vrlo vjerojatno ćemo nastaviti jesti i nakon što postanemo siti. Ako jedemo polako, imamo vremena prepoznati da smo siti i stati na vrijeme.
Naravno, uvijek je preporuka jesti što zdraviju hranu, ali ako želite smršavjeti, sporo jedenje trebalo bi biti dio vašeg novog načina života.
2. Više ćete uživati u hrani
Teško je uživati u hrani ako je prebrzo pojedete. U redu je pojesti i nešto nezdravo ako jedete malu količinu polako. Hranu poput slatkog, prženog, pizze i grickalica želimo jesti jer nam je fina, ali ako je jedete brzo možete li uopće uživati u njoj? Jedete li polako možete dobiti istu količinu izvrsnog okusa s manjom količinom pojedene hrane.
Uz to, jednostavno ćete biti sretniji kušajući finu hranu i uživajući u njoj u potpunosti, jedući polako. Neka vaši obroci budu gastronomski užitak, a ne nešto što radite na brzinu, u pauzi između stresnih obveza.
3. Imat ćete bolju probavu
Jedete li sporije bolje ćete žvakati hranu, što će rezultirati boljom probavom. Probava počinje u ustima, stoga što duže hranu zadržite u ustima i sporije žvačete, želudac će je morati manje prerađivati. To može pridonijeti i smanjenju probavnih smetnji.
4. Manje ćete biti pod stresom
Polako jesti i obraćati pažnju na to što jedemo može biti izvrstan oblik vježbe svjesnosti. Budite u trenutku, umjesto da žurite s obrokom razmišljajući o tome što trebate napraviti nakon toga. Kad jedete, trebali biste raditi samo to. Takva vrsta obraćanja pažnje na ono što radite može učiniti život manje stresnim, što će rezultirati dugoročnom srećom.
5. Lakše ćete izbjeći nezdravu brzu hranu
Pobunite se protiv brze hrane i brzog načina života. Užurbani, brzi, stresni, kaotični život rezultira i većom konzumacijom brze hrane te brzim jedenjem. To je način života koji nas dehumanizira, čini nezdravima, pod konstantnim smo stresom i nesretni. Žurimo kroz dan, poput robota obavljamo jedan zadatak za drugim, ne odvajajući vrijeme da živimo život, da uživamo u životu, da se povežemo jedni s drugima, da jednostavno budemo ljudi.
Pobunite se protiv takvog stila života i takve životne filozofije tako da počnete jesti sporije – mala promjena koja može imati veliki učinak. Ne jedite brzu hranu. Pokušajte što češće sami kuhati i pripremati hranu, a kada jedete vani, neka to bude negdje gdje je hrana kvalitetna. Kroz dobru i kvalitetnu hranu okusit ćete i dobar život.