Kada ujutro otvorite oči, fizička aktivnost možda vam nije na prvom mjestu. Međutim, ako odlučite dan započinjati šetnjom, vaše tijelo bit će vam jako zahvalno. Osigurat ćete mu cijeli niz zdravstvenih prednosti, a dio njih donosimo u nastavku.
Izdvojili smo razloge koji bi vas mogli potaknuti da jutarnji alarm navijete malo ranije i da se prije nego što započnete s poslom, brigom za kućanstvo i svim ostalim obavezama malo prošetate.
1. Povećanje energije
Ako dan započnete šetnjom, imat ćete više energije tijekom ostatka dana. Ova činjenica posebno se odnosi na šetnje na otvorenom.
Istraživanja su pokazala da su odrasle osobe koje su hodale 20 minuta na otvorenom imale više energije od onih koje su to radile u zatvorenom.
Mala studija pokazala je i da je samo deset minuta hodanja po stepenicama bilo više energizirajuće od šalice kave za žene koje su se osjećale neispavano.
Zato sljedeći put kada vam ujutro zafali energije ili se osjećate umorno razmislite o šetnji.
2. Popravlja raspoloženje
Jutarnje hodanje ima i psihološke prednosti.
Može moći popraviti samopoštovanje, podići raspoloženje, smanjiti stres, anksioznost i umor te olakšati simptome depresije ili smanjiti rizik od njezina nastanka.
Za najbolje rezultate pokušajte hodati 20 do 30 minuta najmanje pet dana u tjednu.
3. Na samom početku dana obavit ćete fizičku aktivnost
Jedna od prednosti jutarnjeg hodanja je i ta što ćete odmah na početku dana obaviti fizičku aktivnost, prije nego što vas bilo kakve druge obaveze izbace iz kolosijeka.
Preporuka je da bi odrasle osobe trebale imati najmanje 150 minuta aktivnosti tjedno. Hodajte pola sata pet dana u tjednu i ispunit ćete ovaj "zahtjev".
4. Pomaže u mršavljenju
Jutarnje hodanje može vam pomoći u ostvarenju ciljeva koji se tiču mršavljenja. Hodanjem umjerenim tempom u trajanju od pola sata sagorjet ćete oko 150 kalorija. U kombinaciji sa zdravom prehranom i treninzima snage ova aktivnost pomoći će vam da izgubite na težini.
5. Sprječava ili pomaže kod zdravstvenih problema
Hodanje sa sobom donosi cijeli niz prednosti za zdravlje, a među njima je i jačanje imuniteta, kao i prevencija te pomoć kod mnogih zdravstvenih stanja.
Studije su pokazale da 30 minuta hodanja dnevno može smanjiti rizik od srčanih bolesti za 19 posto. Ako imate dijabetes, hodanje pomaže kod snižavanja razine šećera u krvi, a može vam čak i produžiti životni vijek te smanjiti rizik od razvoja određenih karcinoma.
6. Jačanje mišića
Hodanje može pomoći i jačanju mišića u nogama. Za najbolje rezultate hodajte umjerenim do brzim tempom. Pokušajte mijenjati rutinu i penjati se stepenicama, hodati uzbrdo i nizbrdo i slično.
U rutinu povremeno dodajte i vježbe za jačanje nogu kao što su čučnjevi i iskoraci.
7. Poboljšava mentalnu jasnoću
Jutarnja šetnja može poboljšati vašu mentalnu jasnoću i pomoći vam da budete fokusiraniji tijekom dana. Hodanje također pomaže da razmišljate kreativnije, da imate više ideja, da lakše rješavate probleme...
8. Poboljšava spavanje noću
Jutarnja šetnja može vam pomoći da bolje spavate noću. Mala studija provedena 2017. godine proučavala je odrasle osobe u dobi od 55 do 65 godina koje su imale poteškoća s uspavljivanjem noću ili su živjele s blagom nesanicom.
Oni koji su ujutro bili fizički aktivni u odnosu na one koji su vježbali navečer imali su bolju kvalitetu sna, pokazalo je istraživanje. Naravno, potrebno je provesti više istraživanja kako bi se utvrdio točan utjecaj jutarnje fizičke aktivnosti na san.
9. Pomaže u donošenju zdravijih izbora tijekom dana
Šetnja na početku dana odlična je priprema za donošenje zdravijih odluka u njegovu nastavku. Kada nemamo dovoljno energije, često posežemo za, primjerice, grickalicama. Međutim, jutarnja šetnja sa sobom donosi energiju i potiče nas da za sebe odabiremo zdravije obroke.
10. Pomaže u borbi s vrućinom
Za kraj smo ostavili prednost koja će vam biti korisna kada se vrati toplije vrijeme. Naime, jutarnja šetnja znači i obavljanje tjelovježbe prije nego što vani postane prevruće.
KAKO DA HODANJE POSTANE DIO VAŠE JUTARNJE RUTINE?
Postoji nekoliko savjeta koji će vam olakšati uvođenje jutarnjih šetnji u svakodnevnicu:
- navečer pripremite odjeću
- navijte alarm barem 30 minuta ranije od uobičajenog kako bi vam ostalo barem 20 minuta za šetnju
- potražite stazu što bliže vašem domu
- pokušajte pronaći društvo za jutarnje šetnje
- ako ujutro nemate puno vremena, razmislite o tome da pješačenje postane dio vašeg putovanja na posao; čak i ako vam je posao predaleko, parkirajte automobil malo dalje ili izađite iz busa ili tramvaja nekoliko stanica ranije.
A kada hodati, prije ili poslije doručka?
Odgovor na ovo pitanje ovisi o vašem tijelu. Ako se osjećate dobro dok hodate na prazan želudac, onda učinite tako, a ako pak imate osjećaj da vam je lakše ako ste pojeli barem bananu ili voćni smoothie, onda učinite i to.
U svakom slučaju, pobrinite se da nakon aktivnosti pojedete zdrav doručak i da pijete puno vode.