Da biste izbjegli truljenje luka, treba znati kako ga pravilno skladištiti. Postoji nekoliko jednostavnih trikova koji vam mogu pomoći da luk ostane duže svjež, a jedan od najvažnijih savjeta jest da ga nikako ne držite pokraj jedne druge namirnice.
Iako su savršeni partneri u jelima, luk i krumpir ne biste trebali staviti na isto mjesto u smočnici jer krumpir potiče truljenje luka – i obratno. Ako su krumpiri zreli, ispuštaju puno vlage, koja potiče razvoj plijesni i bakterija te truljenje luka.
I ne samo krumpir, brojne namirnice u sebi sadrže plin etilen. To je zapravo hormon koji ubrzava zrenje, pa će se zbog toga voće i povrće brže pokvariti ako ga držite jedno pokraj drugoga. Zato, primjerice, ne bismo trebali držati jabuke pokraj krumpira.
Evo na koje još načine možete produljiti trajanje luka.
Čuvajte luk na suhom i hladnom mjestu
Prostor mora biti dobro prozračen – mrežaste vrećice ili pletene košare omogućuju cirkulaciju zraka i sprječavaju nakupljanje vlage.
Izbjegavajte plastične vrećice
Plastika zadržava vlagu i sprječava cirkulaciju zraka, što može dovesti do plijesni ili omekšavanja luka. Umjesto toga koristite papirnate vrećice, mrežaste vrećice ili pletene košare koje omogućuju luku da "diše".
Ne čuvajte luk u hladnjaku
Cijeli, neoljušteni luk ne treba čuvati u hladnjaku jer hladno i vlažno okruženje može uzrokovati omekšavanje i kvarenje. Međutim, izrezani ili oljušteni luk može se čuvati u hermetički zatvorenoj posudi u hladnjaku do tjedan dana.
Zamrznite višak luka
Ako imate višak luka koji nećete odmah koristiti, možete ga nasjeckati i zamrznuti. Iako tekstura može biti promijenjena nakon odmrzavanja, takav luk bit će savršen za kuhanje.
Provjerite i kako skladištiti tikvice da traju što duže.