Pretjerani unos šećera ne samo da će se primijetiti na vašem struku, već i na licu. Jednako tako, i vježbanje kojem se redovito posvećujete može kožu učiniti starijom nego što jest. No, uz male promjene u vašim prehrambenim i rekreacijskim navikama pomoći ćete koži da što duže zadrži svoju elastičnost i mladolikost

Prvi korak u održavanju zdrave kože uvijek je odabir kozmetičkog preparata koji odgovara našem tipu i zahtjevima kože. Uz hidrataciju s vremenom sve bitnija postaje specijalizirana njega protiv bora u kojoj nam velika podrška, ali i neprijatelj mogu biti prehrana i fizička aktivnost. Što izbjegavati na svome tanjuru i kako vježbati da bi nam koža bila svježa i elastična?


1. Pretjerivanje s desertima
Ukoliko ste skloni slatkim zalogajima kojima nikako ne možete reći one, morate znati da i oni itekako utječu na izgled vaše kože. Ako se koji kilogram viška nakupi na vašem tijelu, možete ga otopiti vježbanjem, ali tonus kože je puno teže vratiti za koju godinu unatrag. Šećer je veliki neprijatelj kože zbog procesa glikacije tijekom koje se 'slatke molekule' vežu na proteine kolagen i elastin.

Pri tome se oni umrežavaju u 'štetne' spojeve nazivaju AGE (Advanced Glycation Endproducts) odgovorne za takozvano 'bihevioralno starenje'. Kako biste ga ublažili, napitke zaslađujte prirodnim zaslađivačima poput stevije, a umjesto barem svakog drugog deserta počastite se šakom koštunjičavog voća.


2. Pogrešan odabir vježbanja
Naravno, svaka tjelovježba je dobrodošla ukoliko je ona prilagođena vašim tjelesnim mogućnostima. A ako niste jedna od onih koja ima problem s motiviranjem na fizičku aktivnost, već se svakodnevno znojite u teretani ili na nekom obliku kardio-vježbanja, ne zaboravite na vježbe snage, ali i jogu.

Dok će vam vježbe snage ojačati mišiće od vrata nadolje i tako usporitio puštanje kože, joga asane poput psa prema dolje, položaja djeteta i pozdrava suncu poboljšat će cirkulaciju i relaksirati mišiće lica.

3. Nedovoljno odmora
Ukoliko pretjerate s vježbanjem kao moguća nuspojava može se pojaviti nesanica koja će pak prouzročiti podočnjake i umornu kožu.

No, veći problemi do ovog vrlo očitog i površnog jesu upale mišića, ubrzani otkucaji srca ili pak poremećeni menstruacijski ciklusa, što su sve faktori koji utječu na nepravilan rad najvećeg organa kože.

Bez obzira na vašu predanost zadanom cilju, nikada ne tjerate tijelo preko granica vaših mogućnosti, jer možda ćete i uspjeti skinuti suvišne kilograme ili oblikovati stražnjicu po želji, ali ćete zato prizvati neke druge zdravstvene ili estetske probleme.

4. Davanje prednosti kavi umjesto čaju
Zeleni i crni čaj sadrže dijetni enzim EGCG i flavine koji usporavaju gubitak kolagena zbog kojeg se pojavljuju bore. Stoga popodnevnu porciju kofeina zamijenite ovim zdravim napitkom.

5. Drastično smanjenje unosa određene skupine namirnica
Prilikom neuravnotežene prehrane gotovo uvijek strada koža. Osiromašeni unos kalorija smanjuje i unos nutrijenata nužnih za obnovu stanica te održavanje čvrstog tonusa kože. Za to su joj potrebne esencijalne masne kiseline koje organizam ne može sam proizvesti. Njihov nedostatak uzrokuje lomljive nokte, ispadanje kose i suhu kožu.

>> 4 rutine koje garantiraju mladoliki izgled

>> Hrana koja će zaustaviti starenje

Vitamini A, E i C posebno su blagotvorna hrana za kožu. Pet mini mrkvica dnevno osigurat će potrebu za vitaminom A, dok se vitamin C, 'ljepilo' koje povezuje ligamente, kosti, krvne žile i kožu u prehranu lako može 'ugurati' zahvaljujući citrusnom voću ili pak lisnatom zelenom povrću. Hranjenje kože vitaminom E vrlo je ukusan zadatak jer njima oblikuju bademi, lješnjaci, kikiriki te špinat.

6. Nedostatak hrane visoke alkalne vrijednosti
Prehrana suvremenog čovjeka obiluje proteinima, žitaricama i šećerima koji zakiseljuju organizam. Stimulanti kao što su kava, čokolada, cigarete, čaj, alkohol, a kojima počinje dan većine ljudi, izrazito su kiseli. Tome treba pridodati stres, te premalo (ali ponekad i previše!) tjelesne aktivnosti. Sve će to pokušati neutralizirati namirnice poput datulja, banane, smokve, kruška, grožđice, peršin, klice ječma, limun i grejp.