Zbog vrućeg i vlažnog zraka više se znojimo, nervozniji smo i osjećamo nelagodu, a povećava se i rizik od iscpljenosti. Ipak postoji nekoliko strategija koje vam mogu pomoći u snižavanju tjelesne temperature i hlađenju vašeg doma i samim time, u preživljavanju sparnih dana.
1. PAZITE NA TEMPERATURU VAŠEG TIJELA
Postoji nekoliko načina na koje možete ovo činiti.
- Pijte puno vode (Količina vode koju biste trebali popiti ovisi od osobe do osobe, međutim, imajte na umu da se za vrijeme vrućih, sparnih dana više znojite, što znači da trebate povećati unos vode. Pijete li dovoljno vode možete znati i po vašem urinu koji treba biti jako svijetao. Pijenje većih količina vode pomoći će vam da vaša tjelesna temperatura bude niža zbog čega ćete se općenito osjećati ugodnije.
- Jedite hladnu hranu (Ovo znači da trebate jesti što više svježeg voća i hladnih salata. Vruća hrana podignut će temperaturu vašeg tijela, a to vam nikako nije cilj na sparini. I deserti neka vam služe za rashlađivanje. Pojedite slasticu poput sladoleda ili zdraviju varijantu koja uključuje svježe voće u kombinaciji s jogurtom.)
- Pulsne točne stavite pod hladnu vodu (Tuširanje je dobar način da se osvježite, a ako niste kod kuće sličan učinak postići ćete ako hladnom vodom osvježite vrat, čelo, pazuhe.)
- Nosite širu odjeću svjetlijih boja (Vrući i sparni dani bit će ugodniji ako nosite pamučnu odjeću širokih krojeva. Izbjegavajte uske traperice, sintetičke tkanine i zatvorenu obuću.)
- Spavajte na pamučnim plahtama (Pomučne plahte hladit će vas tijekom ljetnih noći, za razliku od onih koje su napravljene od primjerice flanela.
- Ako ste u području na kojem će vrućina i sparina trajati dulje vrijeme pokušajte se aklimatizirati (Vaše tijelo se može prilagoditi ovim uvjetima ako mu dozvolite, međutim, na početku ćete morati istrpjeti malo nelagode. Jako mladi i stariji ljudi trebaju biti izuzetno oprezni kada je u pitanju prilagođavanje. Da biste se aklimatizirali pokušajte za početak ići u kratke šetnje, a s vremenom povećavajte njihovo trajanje. Pijte puno vode i pazite da ne prelazite vaše granice. Ako osjetite da teže dišete, sklonite se s vrućine.)
2. RASHLADITE VAŠ DOM
- Ako je imate, uključite klimu (Kod korištenja klima uređaja bitno je držati se osnovnih pravila u vezi s njihovim korištenjem. To prije svega znači da temperaturu prostora u kojem boravite trebate regulirati s vanjskom temperaturom. Konkretno, naš organizam dobro podnosi temperaturnu razliku od 6 do 7 Celzijevih stupnjeva. U protivnom, izlaskom iz jako klimatiziranog prostora može doći do temperaturnog šoka. Veliki plus današnji klima uređaja je i činjenica da imaju razne programe među kojima je i program odvlaživanja zraka, pomoću koje se pruža osjećaj kvalitetnijeg i svježeg zraka.)
Još jedna opcija su ventilatori koji također mogu biti korisni ako ih dobro postavite.
- Prozore držite zatvorenima (Na ovaj način držat ćete toplinu i vlagu dalje od vašeg doma. Možda ćete biti u iskušenju da otvorite svoje prozore kako biste potaknuli protok zraka, ali na taj način u vaš dom ćete samo pustiti vrući zrak.)
- Isključite svjetla i nepotrebno elektroniku (Sve ovo je nepotreban izvor topline kojeg za vrijeme vrućih i sparnih dana sigurno želite izbjeći.)
- Zatvorite vrata prostorija koje ne koristite (Na ovaj način će hladan zrak koji se stvara pomoću klima uređaja ili ventilatora ostati koncentriran u područjima vašeg doma koje koristite.)
3. PAZITE KADA STE NA OTVORENOM
- Osim ako zbog obaveza morate ići van i po najvećim vrućinama, iz doma izlazite ujutro ili navečer kako bi ih što više izbjegli. Tijekom najviših temperatura pokušajte što više vremena provoditi u zatvorenom.
- Držite se hlada (Kada ste vani, držite se hlada koliko god je to moguće. Uzimajte i pauze, posebno ako vježbate, i pijte puno vode. Nosite zaštitu od sunca i već spomenutu laganu odjeću. Povremeno se poškropite hladnom vodom. )
- Koristite kreme za zaštitnim faktorom i kape/ šešire (Osim što su bolne, opekline od sunca mogu onemogućiti sposobnost vašeg tijela da se ohladi. Da biste se zaštitili od takvih posljedica mažite se kremama za zaštitnim faktorom i ne izlazite bez kape/šešira i sunčanih naočala.)
- Izbjegavajte naporne vježbe na otvorenom (Intenzivno vježbanje na otvorenom na vruće i sparne dane nije samo neugodno, nego je potencijalno i opasno. Brže gubite vodu, možtete osjetiti bolne grčeve u mušićima i povećava se rzik od iscrpljenosti i toplotnog udara. Zbog svega navedenog izbjegavajte naporne treninge za vrijeme najvećih vrućina i visoke vlažnosti zraka. Ako je vježbanje neizbježno, pijte vodu , pokušajte se držati što dalje od sunca i pazite na bilo kakve znakove iscrpljenosti.)
- Birajte aktivnosti koje će vas rashladiti (Ovdje mislimo na plivanje. Ako ne možete na more, posjetite bazen. Ako imate dvorište s prskalicama, iskoristite i njih za osvježenje.)