Nakon što su me brojne mame doslovce izvrijeđale da sam loša mama koja se ne trudi i svašta nešto, što sam u međuvremenu ipak zaboravila, ubrzo više nisam mogla pristupiti grupama.
![]()
Jedna od administratorica grupa obavijestila me kako su se mnoge majke žalile na moju objavu jer je očito da ja reklamiram adaptirano mlijeko.
Nema veze što to nisam radila, izbačena sam. Vrlo brzo nakon toga potonula sam u postporođajnu depresiju. Uvrede iz te grupe (a sve pod krinkom brige za dijete) bile su dobar doprinos tom osjećaju da se osjećam bezvrijedno. Hvala, mame!
No onda sam shvatila da me čekaju brojne mameće grupe. Čim dijete uđe u bilo kakav sustav, bilo kakvu školicu i slično, napravi se grupa na WhatsAppu. Iskreno sam se toga grozila zbog prethodnog lošeg iskustva.
Kad mi se dijete upisalo u vrtić, otvorila sam samo zbog toga WhatsApp kako bih mogla dobivati informacije od odgajateljica. Inače nisam tip od chatanja, ali moram priznati da mi je ta grupa draga i nakon četiri godine.
Možda zato što kod djece vrtićke dobi i nema neke drame, a možda i jer su odgajateljice administratorice. Uglavnom, dosta je korisna grupa za servisne informacije tko je bolestan, kad je neka zamjena, dobijemo pokoju sliku djece…
Čekaj da ti mala krene u školu, kaže mi jedna prijateljica. I druge mame školske djece nadovezale su se na tu raspravu, mahom s onim Isuse, ne mogu. Sve su u roditeljskim grupama na WhatsAppu.
Pokazuju mi svoje ekrane i prepiske iz grupa.
Što je za zadaću iz matematike?
Jel' netko zna riješiti ovaj zadatak?
Učiteljice, ovo je preteško gradivo za 3. razred.
I na svaku od tih poruka deseci odgovora drugih roditelja. Jedan bi ovako, drugi bi onako, jedan ima ovaj prijedlog, drugi ima ono rješenje. Pa uleti treći, četvrti, peti….
Kažu mi da u prosjeku dnevno dobiju po 50 poruka. Uključujući vikende. Ima, naravno, manje i više napornih grupa, pa onda ove koje su završile u razredu s nadobudnim roditeljima koji svaki dan imaju 20 pitanja zavide ovima koji su u grupi roditelja koji mahom šute, ali imaju dvije mame koje se preko toga dopisuju.
Nekad poruke stižu i poslije 22 sata, nekad i u 6 ujutro.
![]()
Da mi neke poruke nisu čitale naglas i da to nisam čula, rekla bih da izmišljaju. Količina nepotrebnih i suludih pitanja u tim grupama bila je ogromna. A tek slike, videa i slično.
Posebno kad su praznici, pa se treba pohvaliti tko je na Zanzibaru, a tko na Kronplatzu. Ili kad netko ima rođendan ili se slavi nešto pa dođe 35 identičnih poruka. Ili kad netko pita Znate li što su danas imali za ručak? pa ih desetero napiše Ne znam. Imate li dvoje-troje djece, pomnožite to s dva ili tri.
Kažem ti, čekaj da ti mala krene u školu, ponovila mi je prijateljica nakon što sam pola sata slušala o tome.
Sve imaju grupe utišane, da im ne iskaču obavijesti o novim porukama. Redovito prate grupe jer ipak ima i korisnih informacija od učitelja i učiteljica, kažu da je većina roditelja ipak pristojna i ne zasipa grupu, ali da u svakoj ima nekoliko dežurnih roditelja kojima je malo dosadno i vole se praviti pametni oko svake teme.
Zabrana grupa na WhatsAppu kao rješenje?
Učitelj/učiteljica može zabraniti ili nemati grupu na WhatsAppu za svoj razred, ali to ne znači da ih roditelji neće napraviti bez njihova znanja.
Nitko nije za zabrane, a druge odrasle osobe ionako ne može odgojiti. Možeš se samo nervirati uzalud jer je netko ovakav ili onakav. Nema smisla. Ono što ima smisla jest kako se postavite prema tome.
Kažu mi da se drže nekih osnovnih pravila:
- Ne odgovaraj na većinu pitanja, osim na one usmjerene direktno tebi.
- Ako počnu dogovori oko neke teme, odmah napravi anketu da smanjiš broj odgovora.
- Ako počne svađa, ne sudjeluj u njoj. Niti lajkom.
- Ako nešto možeš pitati samo jednu mamu ili tatu iz grupe, napravi to privatno, nikako u grupi.
- Nikad, ali nikad ne piši u grupi prije početka nastave i navečer kad je vrijeme za odmor.
Osim grupa na WhatsAppu sve se mahom groze roditeljskih sastanaka. Jer drame iz grupe onda proživljavaju opet i uživo. Neke mame kažu da na sastanke pošalju muževe, koji nisu u grupama na WhatsAppu, tako su se podijelili. Lakše je kad se teret podijeli.