Do sada je u toj mediteranskoj zemlji bilo obvezno da se novorođenom djetetu daje očevo prezime ako ga je otac priznao. Zajedničkom prijavom majčino prezime se moglo dodati očevom prezimenu i stavljalo se iza njega.
U Italiji žene zadržavaju svoje prezime i nakon udaje, što znači da su se talijanske majke do sada u većini slučajeva prezivale drugačije od svoje djece.
Međutim, ova pravna norma krši članke talijanskog ustava, kao i Europsku konvenciju o ljudskim pravima, rekao je sud u presudi objavljenoj u srijedu.
Roditelji ubuduće moraju slobodno odlučivati hoće li svojoj djeci dati očevo, majčino ili dvostruko prezime, odlučili su suci pozivajući političare na djelovanje. Nacrt zakona već je u parlamentu.
Ubuduće, ako se roditelji izričito ne odluče za prezime, dijete će automatski dobiti i očevo i majčino prezime, a ne očevo kao što je to do sada bio slučaj.
Pristaše promjene zakona rekli su da je riječ o "povijesnoj presudi", "maloj revoluciji" i daljnjem koraku prema jednakosti muškaraca i žena.
U Hrvatskoj sve po dogovoru
A kakvo je stanje u Hrvatskoj? Sve je po dogovoru.
Prezime djeteta određuju roditelji sporazumno, dijete može imati prezime jednog roditelja ili oboje. Nema automatizma, rekla je za Dnevnik Nove TV matičarka Enisa Botonjić.(Hina/L.D.)