U ovom dm-ovom podcastu sa stručnjakinjom se razgovaralo o utjecaju migrene i glavobolje na kvalitetu svakodnevnog života, a liječnica je dala odgovore na pitanja kada je vrijeme potražiti liječničku pomoć, kako doći do dijagnoze i kako u 21. stoljeću živjeti s migrenom.
Kako si pomoći kada udare migrena i glavobolja - 3 Foto: Getty Images
Gošća dm-ovog podcasta bila je prof. dr. sc. Darija Mahović Lakušić, specijalistica neurologije, subspecijalistica cerebrovaskularnih bolesti, voditeljica Poliklinike za neurologiju Klinike za neurologiju KBC-a Zagreb.
Po definiciji glavobolja predstavlja bol u području lica, glave i dijela vrata i dijeli se na primarne i sekundarne glavobolje. Primarne glavobolje nastaju zato što je dio mozga strukturno ili funkcionalno promijenjen te se zbog toga javlja glavobolja. Čak 90 posto glavobolja spada u primarne glavobolje. Sekundarne glavobolje javljaju se kao simptom neke druge bolesti (povišen krvi tlak, upala moždanih ovojnica).
Banaliziranje glavobolje u društvu
Pojam migrene u današnjem društvu često se banalizira. "Migrena je bolest koja je češća u ženskoj populaciji, čak 20 posto žena ima migrenu, a nema postavljenu dijagnozu, a ima je 7-8 posto muškaraca. Migrena je najčešća neurološka bolest, a vrlo često neprepoznata i zbog toga nedovoljno liječena", kaže Mahović Lakušić.
Osobama koje boluju od migrene često je narušena kvaliteta života. Jedna je od glavnih karakteristika migrene to da je izrazito onesposobljavajuća glavobolja. Kod pacijenta se javlja jaka pulsirajuća bol, može biti i osjećaja pritiska, stezanja. Uz to postoje drugi simptomi, pacijentu smetaju svjetlo, buka i uz to može imati mučninu i povraćanje. Glavna je karakteristika migrene da se pogoršava s fizičkim kretanjem, objašnjava liječnica.
Kako si pomoći kada udare migrena i glavobolja - 1 Foto: Getty Images
Čim se osvijesti da postoji mogućnost obolijevanja od migrene, trebalo bi se javiti liječniku. U ženskoj populaciji djevojčice dobivaju migrene s pojavom menstruacije, dok se kod dječaka javlja već i prije dobi od 10 godina. Brojni pacijenti trpe simptome i po 20-30 godina prije negoli se odluče javiti liječniku. "Postoje lijekovi koji se zovu triptani, to je specifična terapija za migrenu, koju treba uzeti dovoljno rano i u dovoljno visokoj dozi", kaže Mahović Lakušić.
Promjena stila života
Kod migrene nisu bitni samo lijekovi, već i promjena stila života. Puno stvari može izazvati migrenski napad, to su provocirajući čimbenici na koje ne možemo utjecati kao što su menstruacija, promjene vremena, stres. Čimbenici na koje se može utjecati jesu hrana (jako začinjena hrana), alkohol (crveno vino može jako pogoršati glavobolju), prekomjerna konzumacija kofeina, pad stresa (situacija da se glavobolja javlja za vikend ili prvi dan godišnjeg odmora).
Bitno je naglasiti pacijentima da vode dnevnik glavobolje u koji će zapisati koji dan se javila glavobolja, koliko je dugo trajala, koje je pridružene znakove imala (mučnina, povraćanje) i pacijent treba pratiti što je jeo, što je pio, je li dovoljno pio. Treba pratiti koji su to okidači koji bi mogli uzrokovati migrenu i pokušati ih izbjegavati, objašnjava liječnica.
Kako si pomoći kada udare migrena i glavobolja - 6 Foto: Getty Images
Uz promjenu stila života, vrlo je važno i osluškivati svoje tijelo. "Migrena može biti provocirana unutrašnjim nezadovoljstvom, stresom i okolišnim faktorima", kaže Mahović Lakušić. Također, fizička aktivnost dobra je kod bilo koje bolesti, pa tako i kada se radi o glavobolji, dodaje.
Specifičnost liječenja glavobolje je što s pacijentom treba puno razgovarati. "Jako je bitno to povjerenje, da pacijent vjeruje liječniku, onda će i pratiti njegove savjete", priča liječnica. U dm-ovu podcastu pogledajte na koja je još pitanja o glavobolji odgovorila liječnica te kako život s glavoboljom učiniti lakšim i podnošljivijim.
Sadržaj je napravljen u produkciji Nova Studija, native tima Nove TV, u suradnji s partnerom dm po najvišim profesionalnim standardima.