Međutim, uz malo logičkog razmišljanja i čitanja lektire koja je na popisu za maturu, taj se zadatak može svladati bez većih problema, barem za prolaznu ocjenu.
Najvažnije je čitati s razumijevanjem jer se nerijetko neki od odgovora nalaze u samom zadatku, što učenicima vrlo često promakne.
Svrha eseja nije izazivati stres kod učenika, nego im tijekom priprema pomoći da nauče kako se jasno i jezgrovito izražavati, kako se pravilno koristiti hrvatskim standardnim jezikom u pisanoj formi, a to će im to itekako trebati na fakultetu, a i kasnije u poslu.
Kako izgleda proces pisanja eseja iz Hrvatskog jezika?
Pisanje eseja iz Hrvatskog jezika zapravo izgleda vrlo jednostavno, samo je važno slušati upute koje su dane učeniku.
U zadatku je dan ulomak iz određenog djela, koja su sva bila dio lektirnog popisa tijekom četiri godine srednjoškolskog obrazovanja, kao i smjernice koje treba slijediti.
Obavezno je pisanje koncepta eseja na zasebnom listu papira, koji se kasnije prilaže u dokumentaciju. Osim što esej mora biti gramatički i pravopisno točno pisan, te sadržavati od 400 do 600 riječi, najvažnije je slijediti smjernice.
Ove će se godine u zadatku eseja naći jedno od osam najavljenih književnih djela.
Smjernice su postavljene u obliku pitanja, a za ocjenu odličan (5) treba odgovoriti na sva njih, uz još druge kriterije. Svoje odgovore na postavljena pitanja učenici moraju potkrijepiti argumentima iz djela – ako već ne citatima, jer je njih teško pamtiti, onda barem parafrazama.
Za pisanje imaju na raspolaganju 160 minuta, a esej mora imati najmanje 440 riječi.
Što se točno očekuje od učenika prilikom pisanja eseja?
Kao što smo već spomenuli, pisanje eseja itekako ima svoju svrhu, a sve ono što se očekuje od učenika, kasnije će mu biti od koristi tijekom studiranja.
Dakle, što se točno očekuje od učenika na eseju?
Učenik treba znati uobličiti svoje misli u esej i sastaviti smislen tekst koji se sastoji od uvoda, središnjeg dijela i zaključka. Od njega se očekuje i da samostalno zna napisati traženi oblik teksta, pa ako se radi o, primjerice, usporednom eseju, tada se očekuje da napravi usporednu analizu dva književna djela. Također se očekuje da svoje stavove u vezi likova ili djela može potkrijepiti valjanim argumentima, da zna iznijansirano čitati i analizirati ponuđeni tekst, objasniti funkciju konkretnog teksta.
Očekuje se da zna povezivati stečena književnopovijesna znanja s ponuđenim tekstom te opisati glavne značajke književnoga roda i vrste teksta koji je pred njim, da može vladati pravopisnom, jezičnom i logičkom raščlambom odnosno ispravno se koristiti hrvatskim standardnim jezikom.
Ništa manje važno nije ni jezgrovito, jasno i sažeto sastaviti tekst prema smjernicama, te uredno i čitko rukopisno pisanje.
Kako možete pomoći svom maturantu u pripremi?
Još nije kasno da u uskočite u pripremu.
1. Porazgovarajte o temeljnim elementima književnih djela s popisa
U školskoj godini 2023./2024. na maturi će biti zadan interpretacijski esej, koji kao podvrstu uključuje i usporedni. U njemu će maturanti morati pokazati znanje i spoznaje o književnim djelima na temelju teorije književnosti i povijesti književnosti te pokazati cjelovito razumijevanje književnog djela.
Popis djela za esej na maturi u 2024. je sljedeći:
Albert Camus: Stranac
Fjodor Mihajlovič Dostojevski: Zločin i kazna
Franz Kafka: Preobražaj
Ranko Marinković: Kiklop
Antun Gustav Matoš – izbor iz novela (Cvijet sa raskršća, Camao, Kip domovine leta 188*)
William Shakespeare: Hamlet
August Šenoa: Prijan Lovro
Tin Ujević – izbor iz poezije
Ako ste čitali ova djela i sjećate ih se, sjajno. Ako niste, zavirite u čitanke.
Odvojite sat-dva i zamolite svog maturanta da ih barem smjesti u određeno književno razdoblje i/ili pravac te iznese glavnu temu.
Pokušajte se povezati s njim tako da mu pričate o tome kako je to izgledalo kada ste vi čitali lektiru, koja vam je bila najdraža, pitajte njega koja mu je najdraža knjiga i slično.
2. Što češće tražite svog maturanta da vam svoje tvrdnje potkrijepi argumentima
Jedan od važnijih elemenata eseja je potkrepljivanje navodima ili argumentima. Primjerice, prema kojim elementima znamo da je Zločin i kazna dio književnosti realizma?
Da bi znao odgovarati na takva pitanja, vaš maturant mora znati logički razmišljati i uspostavljati uzročno-posljedične veze među događajima, a čak i to možete vježbati kod kuće.
Primjerice, možete mu postaviti ovakva pitanja koja će od njega zahtijevati argumente, a ne samo kratki da ili ne odgovor.
Što misliš, zašto je xy proglašen najboljim maturantom?
Zašto si odabrao polagati ispit iz fizike?
Koji ti je dan bio najbolji tijekom norijade i zašto?
3. Podučite ga zašto je zaključak važan, općenito u životu
U eseju je zaključak jednako važan kao i uvod te može značajno pridonijeti ukupnoj ocjeni. U njemu se treba kratko osvrnuti na uvod, kratko naglasiti najvažnije elemente i argumente iz razrade, dati svoj stav prema temi i završiti pozitivnim tonom, a sve to u 4-5 rečenica.
Jednako tako, zaključci su nam važni i u svakodnevnoj komunikaciji, bilo da se radi o tome što smo zaključili o nekom svom odnosu, o odgledanom filmu, o planiranju putovanja i slično.
Zato sada što češće možete potičite svog maturanta da glasno iznosi svoje stavove i zaključke o svakodnevnim temama. Bez da uopće toga bude svjestan, vježbat će za esej.
Primjerice, pitajte ga što misli o postupku nekog pjevača ili sportaša u određenoj situaciji i tražite da vam to obrazloži u 4-5 rečenica. Pitajte ga što zaključuje o trenutnoj političkoj situaciji i zašto, što je zaključio o nekom svom višegodišnjem prijateljstvu i slično. Tema je bezbroj.