Leća je jednogodišnja biljka iz porodice mahunarki (Fabaceae). Potječe s Bliskog istoka, a koristi se u prehrani ljudi još prije Krista.
To ne čudi ako je poznato da sadrži dosta proteina– u 100 grama ima oko 9 grama bjelančevina, ali i značajnu količinu ugljikohidrata koji daju tijelu prijeko potrebnu energiju za obavljanje svakodnevnih zadataka.
Odličan je izvor prehrambenih vlakana koja osiguravaju zdravu probavu, ali i željeza, magnezija, fosfora, kalija, folata i vitamina B6.
Tijekom kuhanja udvostručuje se njezin volumen. Povrh svega, riječ je o cjenovno vrlo prihvatljivoj namirnici – pola kilograma u hrvatskim supermarketima prodaje se po cijeni već od 8 kuna (još jeftnije možete proći ako kupujete u rinfuzi), a s tom količinom moguće je skuhati brojna jela.
Koliko dugo kuhati leću?
Postoji više vrsta leća – od žute preko crvene do zelene, smeđe i crne. Na hrvatskom tržištu najzastupljenija su crvena i zelena vrsta.
Crvena leća skuhat će se za 10-15 minuta, a zrno leće će se tijekom termičke obrade "raspasti". Upravo zato ova je vrsta idealna za korištenje za zgušnjavanje jela poput juha, variva i gulaša.
Zelena leća pod utjecajem topline zadržava svoj oblik, kuha se oko 25 minuta do pola sata, a najbolje ju je iskoristiti za salate. Prije kuhanja nije potrebno namakati leću, kao što je to slučaj s primjerice grahom ili slanutkom. No svakako ju dobro isperite kako biste uklonil eventualne nečistoće.
Lažni umak bolognese od leće i povrća
Leću možete iskoristiti i umjesto mljevenog mesa za pripremu umaka bolognese. Bolognese možete poslužiti s tjesteninom, špagetima od svježih tikvica ili krastavaca ili pak dodati kao umak u lazanje.
Sastojci za bolognese od leće:
200 grama suhe crvene leće
500 ml umaka od rajčice
500 ml povrtnog temeljca
1 luk
2-3 češnja češnjaka
2 mrkve
1 stapke celera
1 čajna žličica sušenog bosiljka
1 čajna žličica sušenog origana
½ čajne žličice čilija u prahu
malo maslinova ulja
soli i papr po želji
Priprema:
1. U velikom loncu te na malo maslinova ulja propirjajte nasjeckani luk i češnjak.
2. Dodajte mu nasjeckani celer i mrkvu pa sve zajedno pirjajte nekoliko minuta.
3. Ubacite sve začine.
4. Dodajte leću, zalijte s povrtnim temeljcem i umakom od rajčice, pa sve zajedno kuhajte još otprilike oko 15 minuta dok se okusi ne sljube, a leća ne skuha do kraja.
5. Poslužite toplo s tjesteninom ili nekim drugim prilogom po želji. Dobar tek!
Fino varivo od leće i povrća
Od leće, mrkve, celera, poriluka i krumpira moguće je napraviti vrlo fino varivo koji grije dušu i tijelu daje mnogo energije.
Burger od leće
Od leće možete napraviti i finu varijantu vegetarijanskih burgera, koje možete poslužiti u klasičnom pecivu ili s nekim prilogom od krumpira, riže ili tjestenine.
Sastojci za burger od leće:
400 g skuhane zelene ili smeđe leće
150 g šampinjona
1 češanj češnjaka
50 g zobenih pahuljica
1 čajne žličica crvene paprike
4 žlice maslinova ulja
sol i papar po želji
Priprema:
1. Na jednoj žlici maslinova ulja propirjajte nasjeckane šampinjene i češnjak.
2. Kuhanoj leći dodajte dvije žlice maslinova ulja pa sve zajedno zdrobite gnječilicom za krumpir. Dodajte sve začine, dvije pirjane šampinjone i češnjak. Dobro promiješajte.
3. U blenderu ili sjeckalici usitnite zobene pahuljce dok se ne pretvore u prah. Dodajte zobeno brašno u smjesu s lećom.
4. Rukama oblikujte burgere. Ako je smjesa "prevlažna", dodajte još žlicu ili dvije zobenog brašna.
5. Burgere pecite na preostalom maslinovu ulju u tavi s neprianjajućim dnom otprilike tri minute sa svake strane, odnosno dok ne dobije zlatnosmeđu koricu. Dobar tek!