Ime potječe od grčke riječi lithops, što znači sličan kamenu. Ovi kaktusi uistinu oponašaju izgled kamena što je evolucijska prilagodba okolišu u kojem se nalaze kako bi se održali i obranili od prirodnih neprijatelja. Rastu u suhim kamenitim predjelima te su otporni na suše i visoke temperature.
Ono što nama izgleda kao kamen zapravo su dva zadebljala i preklopljena lista litopsa koji se otvore u trenutku cvjetanja – obično u kasnu jesen ili zimu – kako bi propustili pupoljak s žutim ili bijelim cvijetom.
Zadatak ovih listova je da čuvaju vodu s obzirom da u njihovom prirodnom staništu kiša ne pada i po nekoliko mjeseci. No treba znati da će procvjetati samo biljke starije od tri ili pet godina.
Iako njihova ponuda nije široko rasprostranjena u Hrvatskoj, mogu se kupiti i u Lijepoj Našoj i to uglavnom preko trgovina i webshopova specijaliziranih za prodaju cvijeća i bilja poput Đardina iz Zagreba, ili Big Wina iz Požege.
Stručnjaci tvrde da se litopsi mogu uzgojiti u zatvorenim prostorima ili u vrtu.
Glavna sezona rasta su ljeto i jesen. U prirodi rastu na sunčanom položaju, ali dobro uspijevaju i u polusjeni pod staklom. Kako su to male biljčice, sade se u sasvim male lončiće, ali je bolje da se više biljaka posadi zajedno u širu posudu, kažu nam u trgovini Đardin.
Uzgajate li litopse na otvorenom u vrtu, posebnu pažnju treba posvetiti količini vode kojoj su izloženi.
Jako treba paziti na zalijevanje. U zimskom mirovanju uopće ne treba zalijevati biljku osim ako ne primijetimo da se listovi suše. Ova vrsta voli jako rijetko zalijevanje, ali obilno. Drenaža mora biti jako dobra, dodaju u Đardinu.