Znajte da 80 posto žena osjeća tegobe u stopalima kao posljedicu nošenja previsokih peta.
Najčešći problemi koji se pojavljuju na stopalima
Neugodan miris i znojenje će riješiti sprej za stopala, balzam i kupka koja sadržava aktivne tvari koje sprečavaju razvoj bakterija i neugodnih mirisa. Dva puta dnevno perite stopala preparatima koji sprečavaju prekomjerno znojenje, a nakon pranja obavezno upotrijebite puder za stopala.
Izbegavajte sintetičku obuću i čarape. Nosite prozračnu, udobnu i ne pretijesnu obuću, po mogućnosti od prirodnih materijala. U cipele možete našpricati dezodorans za uklanjanje neugodnih mirisa ili puder u spreju. Dolaskom toplog vremena što više nosite sandale.
Urasli nokat je pojava kada nokat raste u meso. Može ju pratiti jaka bol i pojava gnoja. U tom slučaju je najbolje posjetiti pedikera i nemojte sami rješavati problem. Najčešći uzroci uraslih noktiju su prejako rezanje rubova noktiju i nošenje preuskih cipela.
Kurje oko koje nema dublji korijen možete ukloniti pomoću flastera protiv kurjih očiju. Dublje kurje oko mora vam otkloniti pediker. Uklanjanje kurjeg oka je najčešće dugotrajan proces ali ne i nerješiv. Da imate kurje oko znat ćete kada pritiskom na mjesto na koje sumnjate imate osjećaj da vas je upiknula iglica. I ovaj problem na stoplaima nastaje zbog tijesne obuće.
Bradavice su rezultat virusnih infekcija. Prijenosne su i taj problem mora riješiti liječnik. Nemojte odlaziti pedikeru i što manje ih dirajte sami.Lavanda, čajevac i eukaliptus imaju protubakterijski i protugljivični učinak.
Gljivična oboljenja najčešće nastaju između prstiju. Koža postaje tanka, crvena i svrbi, a mogu nastati i mali mjehurići. U apoteci postoje sredstva protiv gljivica koja morate koristiti dok oboljenje ne prođe, ali i 3 do 4 tjedna nakon prestanka simptoma da se infekcija ne ponovi.
Zbog toga je jako važno nakon tuširanja dobro obrisati kožu među prstima. Izbjegavajte hodati bosi na bazenima, u saunama i na sličnim mjestima te nosite pamučne čarape koje će spriječiti njihovo nastajanje.
Zaraženi nokti su također veliki problem. Indikacije zaraze nokta su promjena boje ili deformacija noktiju. S tim problemom se obavezno treba obratiti liječniku.
Osobe koje boluju od dijabetesa moraju naglasiti svoje stanje prilikom odlaska pedikeru, a stopala moraju njegovati redovito.
Njega stopala kod kuće
Stopala možete njegovati sami kod kuće. Započnite tako što ćete odstraniti lak s noktiju. Napunite kadicu toplom vodom koju možete obogatiti mirisnim solima ili dodati par kapi eteričnog ulja.
Lavanda, čajevac i eukaliptus imaju protubakterijski i protugljivični učinak. Uronite noge u kupku i ostavite ih tako 15 minuta. Izvadite jednu nogu iz kupke i osušite ju ručnikom. Zatim i drugu.
Posebno dobro osušite područje između prstiju gdje vlaga i toplina osobito pogoduju razvoju gljivica. Prije same pedikure poželjno je na stopala nanijeti antiseptički sprej koji će ukloniti eventualno zaostale bakterije i spriječiti neugodne posljedice ako negdje pogriješite i zarežete se.
Stopala ćete kod kuće onajbolje obraditi uz pomoću rašpe za stopala koja ima jednu grubu i drugu nježniju stranu. Višak kože koji je omekšao namakanjem prvo obradite grubom stranom rašpe, a zatim završite nježnom. Nikako ne preporučam u kućnoj radinosti koristiti skalpele, jer rezultati mogu biti jako loši.
Izbjegavajte korištenje skalpela prilikom kućne njege stopala, višak grube kože odstranite uz pomoć rašpe.
Nakon što ste završili sa stopalima krećete na nokte. Važno je da ih odrežete je ravno te da ostanu četvrtastog oblika i samo malo zaobljeni na uglovima. Nemojte ih duboko rezati sa strane jer si možete napraviti problem s urastanjem noktiju.
Ukoliko postoji višak kožice koji je prešao na nokte, pogurajte ga drvenim štapićem. Kožicu možete odrezati, no samo ukoliko je to stvarno potrebno. Nakon toga, da bi nokti bili lijepi i spremni za lakiranje, površinu zagladite rašpicom za poliranje ili polirnim blokom.
Pedikuru završite nanošenjem hidratantne ili masne kreme ili ulja s hranjivim sastojcima kako bi nahranili kožu. Kod nanošenja kreme izbjegnite same nokte jer se lak neće primiti na masnu podlogu. Ukoliko vam se to dogodi, odmastite nokat alkoholom.
I ostaje vam još samo lakiranje. Imate li široku površinu nokta, nemojte lakirati nokte do kraja sa strane, tako će izgledati uži. Lakiranje je kvalitetnije ukoliko nanesete podlak pa tek zatim lak. Lak nikako nemojte razrjeđivati acetonom, postoje razrjeđivači za lakove.
Kada osjetite višak kože na stopalima prilikom tuširanja obradite stopala rašpom pa će i potreba za pedikurom biti rjeđa. Jednom tjedno možete napraviti i piling. Pomiješajte šaku morske soli s maslinovim uljem i dobro istrljajte stopala.
Stopalima možete priuštiti i noćnu njegu. Izmasirajte stopala prije spavanja hranjivom kremom i obucite pamučne čarape. Ovo se posebno preporuča za suha stopala.
Njega stopala u salonu
Važno je naglasiti da se u salonima mora koristiti sterilizator za instrumente, jer se jedino tako mogu uništiti sve vrste mikroba. Temperatura se razvija do 250 C. Također se za svakog klijenta mora koristiti novi nožić za skalpel. Osim stručne pedikure, estetske i medicinske, za njegu stopala u salonu vam se nude drugi tretmani.
Parafinska kupka je namijenjena za intenzivnu njegu te vlaženje i hranjenje suhe i umorne kože. Postupak se sastoji od pilinga, hranjive maske i zagrijanog parafina. Noge se zatim stavljaju u pamučne stopalnice i tako stoje 20tak minuta.
Aromaterapija stopala koriste se preparati s eteričnim uljima. Intenzivna njega stopala posebno je potrebna ženama zbog nošenja visokih peta i loše anatomije cipela, zato stopala žena brže stare.
Uz to možete isprobati i klasičnu masažu stopala i refleksologiju te geliranje noktiju. Osim klasičnog lakiranja i francuske manikure u studiu ljepote OLA! preporučam vrlo maštovit nail art.
Marjanin savjet:
- ukoliko vam nateknu noge napravite vruće-hladnu kupku
- ne zaboravite na njegu stopala zimi
Prethodni savjet:
Kako pravilno postići preplanulu put
Posjetite stranicu: www.studio-ola.com