Prvi zubić, prva izgovorena riječ, prvi koraci. Koliko imate fotografija svog nasmiješenog jednogodišnjaka kojem je provirila prva jedinica? Koliko puta pogledate video i prisjetite se prvih ma-ma slogova? Ili prvih koraka uhvaćenih mobitelom koje ste ponosno slali prijateljima? Da, prvi se pamte. Prve čuvamo.
I dok se ljeto polako približava, razmišljamo o pravoj ljetnoj avanturi. Ali ovaj put nas je +1. I tu pravu ljetnu avanturu treba prilagoditi najmanjim putnicima. Ali odakle početi? Nekada je bio dovoljan jedan ruksak s par majica, hlačama, kupaćim kostimom, SPF-om i antipiretikom. Zlu ne trebalo. A sad? Što sad spakirati, a da je uvijek nadohvat ruke? I dok je srce ispunjeno uzbuđenjem i srećom, stvarnost donosi i cijeli niz organizacijskih izazova jer putovanje s malim djetetom zahtijeva planiranje do najsitnijeg detalja.
![]()
Znate kad stariji kažu: "Malo dijete, mala briga"? E, tu smo da prvi susret najmanjih s morem ostane u najljepšem sjećanju, a ako i bude briga – da budu uistinu male.
1. Prilagođena destinacija: manje je više
Za prvo ljetovanje s bebom birajte destinacije koja vam omogućuju brz pristup smještaju, plaži, trgovini i, po potrebi, zdravstvenim uslugama. Idealne su mirnije lokacije s hladovinom i prirodnim ulazom u more, na kojima možete izbjeći gužve i pretjeranu buku. Kod beba do šest mjeseci posebno se preporučuje izbjegavati jako sunce i velike vrućine, zato je boravak u hladu pravi spas.
2. Putna torba: za pakiranje bez stresa
Pakiranje s bebom znači da na put krećete s pola kućanstva. Da, istina je. Ali postoje trikovi koji olakšavaju cijeli proces. Osim osnovnih stvari poput ručnika, pelena, robice, maramica, podloška za prematanje i hrane (ako dijete već jede krutu hranu), ne zaboravite:
- šeširić i laganu odjeću od prirodnih materijala
- sredstva za zaštitu od sunca (SPF 50+, za bebe starije od 6 mjeseci, uz savjet pedijatra)
- omiljene igračke i dekicu za spavanje
- UV zaštitni šator za plažu
- laganu dekicu ili prostirku za igru
- blazinice.
3. Putna ljekarna: da ste spremni za moguće izazove
Jedan od ključnih dijelova pripreme za ljetovanje s bebom svakako je putna ljekarna. U njoj bi se trebali nalaziti:
- paracetamol i ibuprofen
- termometar
- fiziološka otopina, aspirator i pumpica za nos
- repelenti za bebe
- krema za ubode
- sterilne gaze
- sprej za rane
Sunce, more, vjetar, promjene rutine i nove sredine mogu dovesti do manjih iritacija ili ogrebotina koje treba nježno zbrinuti.
Zato preporučujemo da u vašoj torbi uvijek bude Effigerm Wound Wash – otopina za čišćenje, ispiranje i vlaženje rana. Sigurna je za korištenje od rođenja (0+), ne sadrži alkohol i dermatološki je ispitana, što je čini idealnim izborom za najmlađe.
Effigerm čisti i vlaži ranice koje mogu nastati, primjerice, od grebanja noktićima ili od iritacija poput onih izazvanih pelenskim osipom. Pomaže u sprječavanju infekcija i potiče proces zacjeljivanja stvaranjem optimalnog okruženja u pogledu vlage, kisika i pH vrijednosti.
- koristi se za manje ogrebotine, razderotine, posjekotine i iritacije
- djeluje mehanički uklanjajući strana tijela koja mogu uzrokovati infekciju
- pomaže u sprječavanju stvaranja biofilma.
Jednom kad se nađe u vašoj putnoj ljekarni, vrlo će brzo postati neizostavan dio njege, i na putu i kod kuće.
U Pontus Pharmi vjeruju da i najmanji koraci čine razliku, pogotovo u prvim danima života. Zato, nakon donacije KBC-u Rijeka, nastavljaju poklanjati Effigerm Wound Wash i korisne savjete novim mamama u bolnicama diljem Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine.
4. Fleksibilnost i rutina: pustite da dijete diktira tempo
Koliko god se trudili isplanirati svaki sat, beba će vam često pokazati da ima svoj raspored, i to je sasvim u redu. Prilagodite se njezinim potrebama, pokušajte održati osnovne rutine poput spavanja i hranjenja. I ne zaboravite: ne morate sve stići. Dovoljno je da ste zajedno, da ste sigurni i da stvarate najljepše uspomene. I puno fotografija i videa. Da jednog dana u njima možete uživati zajedno sa svojim malim putnikom.
Savjet plus: sve spakirajte malo ranije. S djecom se često nečeg sjetimo nakon (ne)prospavane noći. I za to volimo okriviti trudnički mozak koji nastavlja raditi probleme još dugo poslije. Provjerite unaprijed što od opreme nudi smještaj (krevetić, kadica, sterilizator...), da ne pretrpate automobil nepotrebnim stvarima.
Planirajte put kad beba spava; putovanje će biti mirnije, a beba manje razdražljiva. Računajte na česte stanke, ne samo zbog presvlačenja i hranjenja nego i da se beba malo protegne i udahne svježi zrak. Ne zaboravite zdravstvenu iskaznicu djeteta, putovnicu ili osobnu ako prelazite granicu. Možete sačuvati i popis najbližih ljekarni i bolnica na odredištu. Za svaki slučaj; bolje biti spreman, nego u panici nešto previdjeti.
Odvojite jedan ruksak u kojem će biti stvari za hitne situacije i koji će biti uz vas u svakom trenutku (nekoliko pelena, vlažne maramice, duda ako je dijete koristi, tješilica ili omiljena igračka, kapa, voda, krema za sunce, Effigerm Wound Wash).
I ne zaboravite – i vi ste na ljetovanju. Ako beba spava u hladu, popijte kavu, uživajte u šumu mora i mirisu borovine. Uzmite taj kratki predah. Znamo, ljetovanje s bebom nije odmor u klasičnom smislu, ali je nezaboravno iskustvo. Samo treba malo više planiranja i puno ljubavi.
Sretan put, mali putnici! I roditelji!
Sadržaj je napravljen u produkciji Nova Studija, native tima Nove TV, u suradnji s partnerom Pontus Pharma po najvišim profesionalnim standardima.