Ako ste posvećeni njegovanju kože, onda vjerojatno imate barem nekoliko proizvoda koje svako jutro i večer nanosite na lice.

Osim toga, ne pojavljuju vam se upitnici nad glavom kada netko spomene retinol, AHA i BHA kiseline i slične pojmove.

Slojevita upotreba proizvoda za kožu pametan je način da ju nahranite korisnim sastojcima i da istovremeno iskoristite puni potencijal svakog tog proizvoda.

Međutim, prije nego svoju kupaonicu pretvorite u mini "laboratorij" morate upoznati sastojke koje koristite kao i koji idu skupa, a koji ne.

U nastavku pročitajte koje od njih ne smijete miješati uz napomenu da sve dok ne stavljajte ove sastojke jedan na drugi, potpuno je u redu koristiti ih u različito doba dana ili tjedna.

Slika nije dostupna Imate ih doma: Učinkoviti i jeftini piling za lice od samo dva sastojka

L\'occitane pjenušava krema za čišćenje lica, 152,60 kn Za različite tipove kože: 10 čistilica s kojima će koža lica biti glatka i nahranjena

1. RETINOL + VITAMIN C

Što je vitamin C?

 U rutini žena koje posvećuju puno pažnje njezi kože vitamin C je vrlo često nezaobilazan sastojak sastojak.

Popularni Vitamin C, odnosno askorbinska kiselina je snažni antioksidans s brojnim koristima za kožu. Između ostalog, vitamin C pomaže u zaustavljanju starenja kože, a neophodan je i za proizvodnju kolagena.

Tu je i kako bi pomogao koži da izgleda svježije i mladolikije.

Što je retinol?

Retinol je sastojak koji može smanjiti pojavu sitnih bora, oštećenja na koži i usporiti njezino starenje. Radi se o vitaminu A i sastojku koji također potiče proizvodnju kolagena u koži i poboljšava joj elastičnost.

Koža se na ovaj sastojak treba naviknuti pa ga je na početku upotrebe dobro nanositi dva do tri puta tjedno u manjim količinama, po mogućnosti navečer.

Zašto ih ne koristiti istovremeno?

Zajednička upotreba retinola i vitamina C može dovesti do iritacije, ljuštenja i crvenila kože. Zajedno povećavaju i osjetljivost kože na sunce, što znači i veći rizik od opeklina i oštećenja nastalih zbog UV zraka.

Ekipa iz brenda Ordinary predlaže naizmjenično korištenje retinola i vitamina C navečer te da pričekate da se koža prilagodi jednom prije uvođenja drugog proizvoda.
 

2. PROIZVODI NA BAZI ULJA + PROIZVODI NA BAZI VODE

Stvar je vrlo jednostavna - ulje i voda ne idu skupa. Konkretno, ulje odbija vodu pa, kada je riječ o njezi kože, korištenje proizvoda na bazi ulja na koži ostavlja sloj koji sprječava apsorpciju formula na vodenoj bazi.

3. GLIKOLNA KISELINA + SALICILNA KISELINA

Što je glikolna kiselina?

Glikolna kiselina pripada skupini alfahidroksilnih kiselina (AHA), a služi za eksfolijaciju kože. Djeluje na način da omekšava mrtve stanice na površini kože i tako ih odstranjuje.

Zahvaljujući njoj koža izgleda sjajnije, svježije i ujednačenije. Učinkovita je u borbi s borama, a dobro je znati da vas na početku korištenja ove kiseline ne treba iznenaditi pojava nobih prištića i komedona, dok se koža ne navikne.

Što je salicilna kiselina?

Salicilna kiselina je kiselina iz skupine betahidroksilna kiselina (BHA) koja također služi za eksfolijaciju kože.

Konkretno, ova kiselina ima protuupalno djelovanje odnosno sprječava i ublažava pojave komedona i akni pa je često sastojak proizvoda koji se bore upravo s takvim problemima.

Osim što pomaže u uklanjanju odumrlih stanica kože, salicilna kiselina čisti pore i masne žlijezde te povoljno utječe na lučenje sebuma.

Zašto ih ne koristiti zajedno?

I jedna i druga kiselina uklanjaju mrtve stanice s kože, ali više, u ovom slučaju, nije bolje. Oba sastojka su sjajna kada se upotrebljavaju odvojeno, ali njihovo miješanje može izazvati snažnu reakciju kože.

Chanel Le Tint Ultra matirajući puder, 444,54 kn 10 tekućih pudera koji najbolje odgovaraju masnoj koži

Slika nije dostupna Pravilo tri minute: Najveća greška koju radimo poslije tuširanja

4. NIACINAMID + VITAMIN C

Što je niacinamid?

Niacinamid je derivat vitamina B3 koji, između ostalog, pomaže u borbi s aknama i mrljama na koži.

Radi se o vitaminu koji  je topiv u vodi i koji djeluje u suradnji s prirodnim tvarima u našoj koži kako bi nam pomogao u minimiziranju proširenih pora, ujednačavanju tona kože i zaglađivanju sitnih bora.

Osim toga, on smanjuje štentne utjecaje okoliša zbog sposobnosti da poboljša zaštitnu barijeru kože.

Zašto ga ne koristiti s vitaminom C?

Kada se koriste odvojeno ova dva sastojka su sjajna, ali njihovo kombiniranje može uzorkovati crvenilo kože i dovesti do pojave akni. Zato ih je bolje koristiti naizmjeničo i to idealno niacinamid ujutro, a vitamin C navečer.

Još lakše do inspiracije uz omiljene teme. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju