Lea Deutsch imala je samo 16 godina kada je njezin život tragično prekinut za vrijeme transporta Židova prema koncentracijskom logoru. Opera se izvodi u organizaciji Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust i Festivala suvremenog židovskog filma Zagreb, u partnerstvu s Hrvatskim narodnim kazalištem u utorak 19. rujna u 17 i 19 sati u režiji Krešimira Dolenčića i Kristine Grubiše.
Pjevajmo sad svi, od sveg smo jači mi, tim su stihom davne 1942. godine djeca završila praizvedbu "Brundibára". Operu je 1938. za židovsko sirotište u Pragu skladao češki Židov Hans Krása na libreto Adolfa Hoffmeistera. "Brundibár" su 1944. godine ponovno izvodila djeca iz koncentracijskog logora Terezina, u okupiranoj Čehoslovačkoj.
Opera je u logoru prikazana 55 puta. Gotovo svi sudionici deportirani su u Auschwitz. Većina je život završila u plinskim komorama.
Ova bajkovita opera progovara protiv svakog oblika tiranije i genocida kroz priču o djeci koja su iskusila nezamislive zločine.
Uz redatelja Krešimira Dolenčića i Kristinu Grubišu, iza hrvatske su izvedbe "Brundibára" producentica Nataša Popović, Ana Tonković Dolenčić i Marija Tonković, koje su napisale hrvatsku verziju libreta, Djevojački zbor Zvjezdice pod vodstvom maestra Zdravka Šljivca, Zoran Pribičević i Božidar Peričić.
Prije same izvedbe bit će prikazan i video o Lei Deutsch portala zadovoljna.hr
Praizvedba hrvatske opere održana je 27. siječnja 2018. na Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta ispred Prve hrvatske tvornice ulja u Zagrebu.